Nasıl anlaşılır?: Güvenilmez insanların 10 rahatsız edici özelliği

Hiç gözlerinize, gözlerini ayırmadan bakan birinden rahatsız oldunuz mu? Konuşurken kolunuza dokunması sizi huzursuz etse bile anlamazdan gelerek devam eden insanlar... Bir tarafımız bazı insanlara güvenmemeniz gerektiğini söylese de içimizdeki ses maceraya atılmak ister. Beden dili ise her şeyi ortaya döker.

16 Ocak 2021, Cumartesi 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 1. Fiziksel sınırlarınızı görmezden gelirler

1. Fiziksel sınırlarınızı görmezden gelirler

Birisi sizin fiziksel sınırlarınızı ihlal ediyorsa, bu durum göz ardı edemeyeceğiniz kadar büyük bir problem. Hata fiziksel sınırlarınız kırmızı çizginiz olmalı. Bu kişiler size konuşurken size gereğinden fazla yaklaşır, hoşlanmamanıza rağmen nefesini yüzünüzde hissedebilirsiniz. Bir insanın siz 'Dur' demenize rağmen sizi gıdıklamaya devam etmesi bile soru işaretlerinizin oluşması için yeterli. 

2. Göz temasını kesmezler

2. Göz temasını kesmezler

Konu sosyopatlar ve narsistler gibi manipülatif insanlarsa göz teması onlar için çok önemlidir. Yani onları ele veren özelliklerden biridir. Normal akışındaki bir göz temasını kesemez, uzun süre gözünüzün içine bakmaktan rahatsız olmazlar. Hatta sizin rahatsızlığınızdan haz alabilirler. Tüm odaklarıyla hedeflerindeki insanın gözünün içindediler. 

3. Konuşmanın akışına onlar yön verir

3. Konuşmanın akışına onlar yön verir

Evet, bazı insanlar konuşmayı sever ama bazıları ise tüm diyaloğu domine eder. Konuşmanın nerden başlayacağına, nereye gideceğine onlar karar verir. Beğenmedikleri konuyu değiştirir, merak ettikleri konusunda ısrarcı olurlar. Karşısındaki insanın kurmayı istediği iletişim şekli umrunda olmaz. 

 4. İstekleri karşılanmadığında başka bir insana dönüşürler

4. İstekleri karşılanmadığında başka bir insana dönüşürler

Narsist bir insanın odak noktası tamamen kendisi olduğu için seks sırasında da eğer kontrolün ondan gittiğini düşünüp isteklerinin yerine gelmediğini fark ederse kendini son derece mutsuz hissedebilir. Bu mutsuzlukla birlikte saldırganlaşması ve manipülasyona başvurması da muhtemeldir.

 5. Karşısında korkacağınız aşırı tepkiler verirler

5. Karşısında korkacağınız aşırı tepkiler verirler

Örneğin ilişkinizi sonlandırmaya karar verdiyseniz muhtemelen ilk tepkileri panik olacaktır ve ilişkiyi düzeltmek için her şeyi yapacaklarını söyleyeceklerdir. Çünkü bu bireyler terk edilmekten, sevilmemekten ve reddedilmekten korkarlar. Ancak ilişkinin gerçekten bittiğini ve karşı tarafın fikrinin değişmeyeceğini fark ettiklerinde ani bir değişimle karşı tarafa kin ve öfke duyarak öç almaya çalışırlar. Ya da direkt olarak başka insanlarla birlikte olmayı tercih ederler. Bu kişiler için imaj, her şeyden daha önemli olabilir.

6. Boş bakan gözler

6. Boş bakan gözler

Hadi yukarıda demiştik ya 'gözlerini ayırmadan göz kontağı kuruyorlarsa şüphelenin' diye. Bu insanların dış dünyadan tamamen kopuk görünmeleri, sizinle bir şey konuşurken gözlerinin ardında ışık olmadığını hissetmeniz de aslında tehlike arz eder. Elbette bunun mükemmel bir ortası yok ancak kötü enerjiyi hissedebilirsiniz. 

 7. Görüşlerinizi ve zevklerinizi aşağılarlar

7. Görüşlerinizi ve zevklerinizi aşağılarlar

Bu kişilerin çoğu ilgi çekmek için içlerindeki negatif duyguları yaymaya ve yükseltmeye bayılır. Bu sayede size kendinizi güvensiz ve denge dışında hissettirerek kendisini güçlü hisseder. Onun görüşüyle zıt düşer ya da beklentilerini karşılayamazsanız sizi anında silebilir. Eleştiriye aşırı derecede hassas olan narsistler, eleştiri karşısında ya aşırı tepki vererek kavga eder ya da kaçmayı tercih eder.

  8. Fark edilir derecede az arkadaşları vardır

8. Fark edilir derecede az arkadaşları vardır

Genel bir gözleme göre, tehlike eğilimi olan bireylerin uzun süreli arkadaşlık ilişkileri yoktur. Çünkü empati eksikliği örneğinde de bahsedildiği gibi karşılarındaki insanların duygu, düşünce ve beklentilerini anlamakta zorluk yaşarlar. Bu nedenle hayatlarına giren insanların belirli bir süre sonra uzaklaşmaları gözlemlenebilen bir durumdur. Ayrıca güvenilmez bireyler, ilişki içerisindeyken birlikte oldukları insanın kendi arkadaşlarıyla görüşmesine saldırganlık gösterebilirler, kendileriyle vakit geçirmesi için baskıda bulunabilirler.

  9. Ağlamanızı, gülmenizi, korkularınızı görmezden gelirler

9. Ağlamanızı, gülmenizi, korkularınızı görmezden gelirler

Narsisizm belirtileri gösteren bireyler ilişkide romantik ve duygusal olsalar bile karşı tarafın duygularını anlama konusunda eksik oldukları için ilişkilerini sağlıklı bir şekilde sürdürmekte zorlanırlar. Kendi duygu ve düşünceleri daima ön planda olduğundan birlikte oldukları insanın içinde bulunduğu ruh halini kavramakta güçlük çekerler. Eğer suçlandıkları veya zan altında kaldıkları bir durum olursa hatalarını kabul etmeyerek karşı tarafa saldırma eğilimi gösterirler.

 10. Grileri yoktur. Onlar içi yalnızca siyah ve beyaz vardır

10. Grileri yoktur. Onlar içi yalnızca siyah ve beyaz vardır

Böyle davranırlar ki, karşılarındaki insanların yanlışları karşısında onları cezalandırabilsinler. Onlara göre bir şey ya iyidir ya da kötü. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dövme kurbanları: Sevgilisinin ismini dövme yaptırıp sonra sildiren ünlü isimler