'Nasıl baba olurum?'

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorularını cevaplıyor, merak edilen konularda tıbbi yanıtlar veriyor...

07 Kasım 2018, Çarşamba 09:07 Son Güncelleme:
A A
NASIL BABA OLURUM?

NASIL BABA OLURUM?

1 yıl önce sperm testi yaptırdım. Hücrelerin yüzde 90’ı ölüymüş. Çocuğumuz olması için ne yapmamız gerekiyor?

Sadece bir androloji departmanı olan ve bu konuda uzmanlaşmış laboratuvarların sperm analizlerine yorum yapmayı tercih ediyorum. Siz en iyisi bir üroloji- androloji uzmanına başvurarak muayene olun ve onun kılavuzluğunda gerekli tetkik ve tedavileri yaptırınız. Kendi kendinize yaptıracağınız tetkikler ve kulaktan dolma tedavilerle vakit kaybetmemenizi öneririm.

YENİ YÖNTENLER VAR MI?

YENİ YÖNTENLER VAR MI?

Prezervatif ve tüpleri bağlatma dışında erkek için doğum kontrol yöntemleri var mı?

Erkeklerde de kadınlar gibi ağızdan alınan haplar veya cilt altına yerleştirilen implantlar ile sürekli vücuda ilaç salınımının sağlanması ile uzun süreli doğum kontrolü konusu gündemdedir.

MENİ GELİYOR

MENİ GELİYOR

Büyük abdestimi yaparken meni geliyor. Bu beni çok rahatsız ediyor. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Neden böyle oluyor?

Bu durum muhtemelen düzensiz bir cinsel yaşam ve gereken sıklıkta boşalmama sonucu prostatın arkasında, kalın bağırsağın çıkış kısmının ön tarafında olan meni keselerinin iyice dolgunlaşması ve katı şekilde olan dışkının geçiş sırasında bu meni keselerini sıvazlaması sonucu oluşmaktadır. Herhangi bir hastalık belirtisi olmadığından tedavisi gerekmez, düzenli ve yeterli cinsel yaşam ile ortadan kalkabilir.

TESTESTERON DÜŞÜKMÜŞ

TESTESTERON DÜŞÜKMÜŞ

48 yaşındayım, testosteron düşükmüş. İlişkide ereksiyon kayboluyor. 1 yıl önce üroloğa gittim, ilaç verdi. İlacı bırakınca tekrar sorun başlıyor. Testesteron jellerle daha iyi sonuç alındığını yazmıştınız. Adını yazar mısınız?

Bu köşede ilaç adı tıbbi etiğe uygun olmadığı için vermiyoruz. Üroloğunuz eğer size testosteron eksikliği için hormon tedavisi önerdiyse kendisine bu jel konusunu da siz açabilir ve gereken reçeteyi alabilirsiniz. Jellerin sindirim yolundan geçmemeleri ve günlük kullanıldıklarından doğal salgılanımı taklit etmelerini avantaj olarak görmekle birlikte daha pahalı bir tedavi olacağı konusunda da sizi uyarmalıyım.

RÜYADA BOŞALMIYORUM

RÜYADA BOŞALMIYORUM

24 yaşındayım. Birçok kez cinsel deneyimim oldu. İlişkiye girmediğim ve mastürbasyon yapmadığım halde gece rüyada boşalma olmuyor. Bu sorun mu?

Gece boşalmalarının olmaması bir hastalık veya sorun değildir. Her insanın kendi bünyesi kendi ihtiyaçlarına göre fonksiyon gösterir.

PROSTATIM BÜYÜMÜŞ

PROSTATIM BÜYÜMÜŞ

50 yaşındayım ve prostat büyümesi var. Ölçümleri size yolluyorum. Sık sık idrara çıkıyorum ve şekerim kontrol altında. Sizin önerileriniz var mı?

Prostatın büyümesi sonucu idrar kanalını sıkıştırması ilerleyen yaşlarda erkeklerde sıkıntı kaynağı olan bir durumdur ve erkeklerin yaklaşık yüzde 10 kadarı bu durum nedeniyle tedavi ihtiyacı duyar. Prostat büyümesinin idrar yapmayı zorlaştırması halinde kullanılan ilaçlar bu durumu tedavi etmez, sadece günlük etki gösterirler. Bu nedenle henüz 50 yaşında, genç sayılabilecek bir prostat hastasının yıllarca ilaç tedavisi görmek yerine eğer gerekiyor ise 1 saatten az sürecek kapalı bir ameliyat ile köklü bir çözüme kavuşturulmasının daha uygun olduğu görüşündeyim.

PROTEZ TAKILIR MI?

PROTEZ TAKILIR MI?

35 yaşında, 1 çocuk babasıyım. Sol testisim, sağdakine göre çok küçük. Küçük olan testisi ilaç kullanarak ya da operasyonla diğeriyle aynı boyuta getirebilir miyiz? Protez testis yapılıyor mu? Yapılıyorsa zorlu bir ameliyat mı?

Çocukluk çağında muhtemelen bir orşit (testis iltihabı) veya testis torsiyonu (testisin damarlarını içeren sapının burkularak organın kaybı) olayı yaşamışsınız ve testisiniz dumura uğramış. Bu durum sizin yaş ve durumunuzda estetik bir kaygıdan öte anlam taşımaz. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa küçük bir ameliyat ile testis protezi takılabilir, bu sizin tercihinize kalmış estetik bir müdahaledir.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.