Nasıl daha az hastalanırız? İşte soğuk algınlığında yapılması gerekenler

Havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu sıklığı arttı. Viral üst solum yolu hastalıkları kolay bulaşıyor ve yayılıyor. Kış mevsiminde viral hastalıklar daha fazla görülüyor. Çünkü ısı değişiklikleri bu mevsimde daha fazla, insanlar kapalı alanlarda daha fazla vakit geçiriyor ve böylece toplu alanlarda kişilere çok çabuk bulaşıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım soğuk algınlığında yapılması gerekenler ve daha az hastalanmanın yolları hakkında bilgiler verdi.

25 Ekim 2020, Pazar 11:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Soğuk algınlığı belirtileri neler?

Soğuk algınlığı belirtileri neler?

Soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı, terleme, ağız kuruluğu, geniz akıntısı, yutma zorluğu, göz yaşarması ve sulanması gibi bir çok semptomla kendini gösterir. 

Ne yapılması gerekiyor?

Üst solunum yolu enfeksiyonunda ilk yapılması gereken müdahale burun tıkanıklığını açmak. Burun tıkanıklığı açılmadığı zaman ağızdan nefes almaya bağlı boğaz ağrısı, ağız kuruluğu ve boğaz enfeksiyonları sıklığı artar. Yine burun tıkanıklığına bağlı kulaklarda dolgunluk basınç artışı ve tıkanma ortaya çıkarak kulak enfeksiyonları sıklığı özellikle çocuklarda daha fazla miktarda karşımıza çıkar.

Grip ve soğuk algınlığı arasındaki fark

Grip ve soğuk algınlığı arasındaki fark

Yine burun tıkanıklığı sonucu burundan geriye akan akıntılar, öksürük yaparak hastalığın yayılmasına neden olur. Burun tıkanıklığı boğaz ağrısı göz yaşarması, yüksek ateş yaygın kas eklem ağrısı yaparsa grip olarak adlandırılırken, burun tıkanıklığı boğaz ağrısı geniz akıntısı hafif öksürük yaparsa soğuk algınlığı olarak adlandırılır. 


Soğuk algınlığı nasıl atlatılır?

Soğuk algınlığı nasıl atlatılır?

Erişkinlerde ve çocuklarda korunmak için genel hijyen kurallarına uyumak, hasta kişilerden uzak durmak, öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burnun kapatılması genel önlemler arasında yer alıyor.

Bol sıvı almak virüslerin atılımını kolaylaştıracağı için tavsiye edilir. Ada çayı, ıhlamur, bal gibi doğal maddeler iyileşmeyi hızlandırır. Antioksidan içeren doğal gıdalar tüketmek paça çorbası, tavuk suyu, ve vitamin deposu olan narenciye gibi besinler tüketerek beslenmek iyileşmeyi hızlandırır. 

Nasıl daha az hastalanırız ?

Nasıl daha az hastalanırız ?

Özellikle burun tıkanıklığı fazla olan çocuk ve erişkinler hafif bir enfeksiyon ile daha fazla hasta olur. Burun alerjisi, çocuklarda geniz eti, erişkinlerde de burun eti ve burun içerisindeki eğrilikler üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha geç düzelmesine ve daha uzun sürmesine neden olur. Bu kişilerde Üst solunum yolu enfeksiyonları hemen ya akciğere iner veya kulaklara vurur veya sinüzite döner. 

Kışın hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız?

Kışın hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız?

  • Hasta kişilerin hastalığını başkasına bulaştırmaması için gayret göstermesi gerekiyor.
  • Kış mevsimine özgü vitamin deposu olarak bilinen Narenciye ve doğal bağışıklık güçlendiren gıdaların tüketilmesi gerekli.
  • Eğer hastalığı kapmış isek İlk müdahale burnu açık tutmaya çalışmamız lazım.
  • Sürekli hasta oluyorsanız bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanız gerekiyor.
  • Kış mevsimine uygun giyinmek beslenmek ve uyumak gerekli.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarçını sofranızdan eksik etmemeniz gerektiğinin 7 kanıtı