Nayır ve Kılıç'ın tahliye talebi reddedildi

Nayır ve Kılıç'ın tahliye talebi reddedildi

Nayır ve Kılıç'ın tahliye talebi reddedildi

20 Aralık 2011, Salı 18:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ümraniye’de molotofkokteylli bir eylemde gözaltına alınan ve iki yılı aşkın süredir tutuklu bulunan üniversite öğrencileri Baran Nayır ile Ali Deniz Kılıç’ın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Nayır ve Kılıç ile tutuksuz yargılanan Ali Başdaş katıldı. Duruşmada diğer 6 tutuksuz sanığı avukatları temsil etti.

Duruşmada söz alan Nayır ve Kılıç’ın avukatı Ercan Kanar, iki yılı geçen bir tutukluluğun söz konusu olduğunu belirterek, isnat edilen suçta delillerin son derece yetersiz olduğunu savundu.

Kanar, "Tutanaklar gerçeği yansıtmamaktadır. Müvekkillerin kaldığı ev, suç tarihi olan 6 Aralık 2009’dan iki hafta kadar önce boşaltılmıştır. Evin olay günü boşaltıldığına dair tutanakta bu konu kime sorularak öğrenilmiştir, açık değildir. Müvekkillerin ağır bir suç işleme düşüncesinde oldukları, bu nedenle de evi aynı gün boşalttıkları izlenimi oluşturulmak istenmiştir" şeklinde konuştu.

Tutanakta beyaz poşetteki molotofkokteyllerinden söz edildiğini, ancak fezlekede siyah poşetin geçtiğini kaydeden Kanar, şöyle devam etti:
"Ele geçen materyallerde 6 adet parmak izi elde edildiğinden söz edilmekte, karşılaştırma istenildiğinde ise bunlardan 5’inin mukayeseye elverişsiz olduğu, birinin ise müvekkillere uymadığı belirtilmiştir. Bu da lehimize bir delildir. Müvekkiller, olay tarihi ve saatinde Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) mensubu olarak basın açıklaması yapılacağını bildikleri mahalle gitmişlerdir. Ancak olayların çıkması üzerine buradan uzaklaşırken yolda yakalanmışlardır. Birlikte yakalandıkları iddia edilen çocuklar, ifadelerinde beraber yakalanmadıklarını beyan etmektedirler. Nöbetçi hakim tarafından olay yeri görüntüleri CD’den izlenilmiş, buna bir meslektaşımız da katılmıştır. Tutanak içeriğine göre müvekkillerin görüntüsü mevcut değildir. Molotof atılmasından da söz edilmemektedir. Masumiyet karinesine dikkat edilmelidir. 25 ayı bulan tutukluluğa son verilmesini talep ediyorum."

Sanık Ali Deniz Kılıç da iki yılı aşkın süredir tutuklu yargılandıklarını, mahkeme heyetinin değişmesinden dolayı mağdur olduklarını söyledi. Tutanakların sahte olduğunu iddia eden Kılıç, tahliyesini istedi.

Sanık Baran Nayır ise SDP üyesi olduklarını, legal faaliyet yürüttüklerini, atılı suçu işlemediklerini savunarak, tahliye talebinde bulundu.

-Ara karar-

Mahkeme heyeti, tutanağı düzenleyen polis memurlarının bir sonraki duruşmada hazır edilmeleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Tutuklu sanıklar Nayır ve Kılıç’ın, üzerlerine atılı suçların niteliği, olay ve yakalama tutanakları içeriğine göre kuvvetli suç şüphesinin mevcudiyeti nedeniyle tutukluluk hallerinin devamını kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Bu arada, adliye önünde toplanan üniversite öğrencileri ile SDP üyesi bir grup, slogan atarak, Nayır ve Kılıç’ın tahliye edilmemesini protesto etti.

-İddianameden-

İddianamede, 6 Aralık 2009’da Ümraniye Esenşehir Mahallesi Kürkçüler Caddesi Ümit Sokakta, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü lehine slogan atan gruba müdahale eden güvenlik güçlerine taşlı ve molotofkokteylli saldırıda bulunulduğu, Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç ile suça sürüklenen çocuklar Y.B ve S.Ç’nin yakalandıkları, bu kişilerin kaçarken yere attıkları siyah poşette 8 adet molotofkokteyli ele geçirildiği belirtiliyor.

Yapılan kriminal incelemede, ele geçen şişelerde, yanıcı ve yangın başlatıcı özelliğe sahip maddelerden tiner bulunuğu, yine şişe içerisindeki bez parçaları üzerinde tiner artıkları olduğu, şişeler üzerinde yapılan parmak izi incelemesinde 6 adet vücut izi tespit edildiği anlatılıyor.

Tutuklu sanıklar Kılıç ve Nayır’ın bildirdikleri ikamet adresinde mahkeme kararları doğrultusunda arama yapılmak istendiğinde, belirtilen adreslerin boş olduğunun görüldüğü, çevrede yapılan araştırmada adresin şüphelilerin gözaltına alındığı tarih olan 6 Aralık 2009 günü boşaltılmış olduğu, böylelikle şüphelilerin, örgüt irtibatının ortaya çıkmasını önlemeye yönelik tedbir aldıklarının değerlendirildiği kaydediliyor.

Sanıklar hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme", "dağılma sırasında silah veya araçlarla mukavemet etmek" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 17 ile 35 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ege Denizi’nin en büyük tehlikesi hızla çoğalıyor