NBA'in açılış maçında Hong Kong protestosu

NBA'de 2019-2020 sezonu son şampiyon Toronto Raptors ve New Orleans Pelicans arasında oynanan maçla başladı. Maçın en çok dikkat çeken detayı ise bazı Raptors taraftarının Hong Kong'a destek için giydiği tişörtlerdi. Houston Rockets ile Çin arasında da problem olan Hong Kong meselesi, NBA'in açılış maçına da taşınmış oldu.

23 Ekim 2019, Çarşamba 12:29 Son Güncelleme:
A A
NBA'in açılış maçında Hong Kong protestosu

NBA'in Hong Kong destekçisi taraftarları, giydikleri siyah tişörtlerle ligin açılış maçına damga vurdu.

Tişörtlerin üzerinde 'Hong Kong'un yanında dur' yazıyordu ve Hong Kong ile Çin arasındaki büyük gerilimde Hong Kong'a destek amacıyla giyilmişti.Raptors, maç öncesi stadyum girişinde tüm taraftarlara şampiyonlukla ilgili tişört hediye ederken protestocular ise siyah tişört üzerine sarı renkte 'Kuzey, Hong Kong'un yanında' yazılı tişörtler dağıttı.


Protestocular arasında bir gönüllü, bu tişörtlerden 7 bin adet bastırmak için bir yardım sitesinde 34 bin dolar topladıklarını söyledi.


Yıldızlar da dahil oldu


LeBron James, "Belli ki bu konu hakkında yanlış bilgilendirilmiş veya bilgi sahibi olmadan o mesajı yazmış. Birçok kişi bundan zarar görebilirdi. Yalnızca finansal olarak değil; duygusal, fiziksel, ruhsal olarak da… Yaptığımız paylaşımlarda ve seçtiğimiz kelimelerde daha dikkatli olmamız gerek. Ayrıca dünyada yaşanan her olayın, herkesi ilgilendiren bir durum olduğuna katılmıyorum" demişti.


Shaquille O'Neal ise "Dünyanın bir yerinde bir şeyler ters gidiyorsa insanlar bunu söyleyebilmeli. Ben sadece bunu savunuyorum" diyerek Morey'e kısmen destek verdi.


#olayıngeçmişi


  • Hong Kong, 1997 yılından beri “tek devlet ikili idare” sistemi ile Çin'e bağlı
  • Çin, güneydoğusunda bulunan Hong Kong’daki suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısı görüşüyordu.
  • Çin’in hukuk sistemine güvenmeyen ve bu tasarı yasalaşırsa muhaliflerin hedef alınacağını belirten protestocular sayıları milyonları bulan katılımlarla gösteriler düzenlediler.
  • Protestolar aylardır sürüyor ve NBA takımlarından Houston Rockets'ın Genel Müdürü Daryl Morey, bir tweet'le protestolara destek verdi.
  • Çin, maç yayını ve sponsorluklar dahil olmak üzere Houston Rockets ile olan bütün ilişkilerini durdurdu.
  • Shaquille O'neal ve LeBron James gibi isimler de olaya müdahil oldu.

Haberin fotoğrafları için tıklayınNBA takımlarından Houston Rockets'ta Çin krizi yaşanıyor

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tayland Kralı, eşinin rütbesi ve unvanını elinden aldı