"Neden sürekli düşük yapıyorum?"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hande Akbaş kadın hastalıklarıyla ilgili sorularınızı cevaplıyor...

A A
İlaç yüzünden mi?

İlaç yüzünden mi?

22 yaşındayım. 2 aylık evliyiz ve çocuk sahibi olmak istiyoruz. Adetin 7’nci günü uygundur denince denedik ama adet gördüm. Adetim 3-4 gün sürüyor, normal mi? Ağrım çok oluyor. Ağrı kesici içiyorum, kısa sürmesinin nedeni ilaç mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınız çok genç ve henüz sadece 2 aydır çocuk düşünmektesiniz. Korunmayı bıraktıktan sonra 1 yıl içinde kadınların yüzde 80’i, 2 yıl içinde de yüzde 90’ı kendiliğinden hamile kalır. Geri kalan yüzde 10’luk grup infertilite nedeniyle bize başvurur. Adet döngünüze göre yumurtlama zamanı kişiden kişiye değişir ama 7’nci günün sizin yaşınızdaki kadınlar için erken olduğu kanaatındeyim. 10-14’üncü günler arasında denemek şansınızı arttırır. Ağrı kesiciler adet miktarı azaltabilir ama 3-4 gün adet görmeyi kısa saymıyoruz. Muayene olun, adetlerinizin neden ağrılı geçtiğini araştırtın. Bazen yumurtalık kistleri ağrı yapabilir, öncelikle bu durum elensin. 6 ay içinde de gebelik oluşmazsa, eşiniz sperm testi yaptırmalı. Sizde kist yoksa eşinizin spermleri normalse 1 yıl kendi kendinize deneyin.

Memelere zarar verir mi?

Memelere zarar verir mi?

41 yaşındayım. Mamografide memeleri sıkıştırıyorlar. Bu işlemin memelere estetik açıdan zararı var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, mamografi memede şüpheli bir lezyon gözlenmediği müddetçe 40 yaş sonrası yapılmasını önerdiğimiz meme kanseri tarama yöntemidir. Çekimde sıkıştırma çok abartıldığı kadar acı verici olmayıp meme yapınızda estetik soruna yol açmaz. 40 yaşından sonra yaşa bağlı bazı meme deformasyonları, sarkma zaten başladığı için mamografinin estetik etkilerinden çok 8 kadında 1 görülen meme kanserinin erken tanısında çok önemli bir yöntem olduğunu unutmayın. Sorun yoksa 2 yılda bir mutlaka yaptırmanızı öneririm.

Neden düşüyor?

Neden düşüyor?

30 yaşında, 4 yıllık evli kadınım. 3 yıldır çocuk istememe rağmen olmuyor. Hamile kalabiliyorum ama düşüyor. Neden böyle düşük yapıyorum?

CEVAP

Sevgili okuyucum, tekrarlayan gebelik kayıplarının başta genetik sebeplerden olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabilmesi söz konusu. 3 yıla rağmen bebeğinizi kucağınıza alamadıysanız bu üzücü durumu tekrar tekrar yaşamak yerine bir an önce üreme tıbbı alanında deneyimli bir uzmana başvurun. Önce neden anlaşılacak ardından size yönelik en uygun tedavi yöntemine kararı verilecektir.

Kist yeniden çıktı

Kist yeniden çıktı

32 yaşındayım. Ameliyat oldum, çikolata kisti alındı ama tekrar üredi. Doktor laparoskopi yapılacağını söyledi. Acaba bu kistten kurtulmamın bir yolu yok mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, endometriozis menopoza kadar devam eden bir hastalık olup birtakım ilaçlarla baskılanmadığı sürece ilerleme riski yüksektir. Sanırım ameliyatınızdan sonra nüksü önlemek amacıyla size tedavi uygulanmamış. Çikolata kistlerine müdahale etmeden önce üreme açısından çocuğunuzun olup olmadığına ve kistin büyüklüğüne bakılır. Ameliyat kararı da bunlara bakılarak verilir. Dilerseniz başvurarak üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurarak ikinci bir fikir alabilirsiniz.

Nedeni spiral mi?

Nedeni spiral mi?

37 yaşındayım. Benim sıkıntım düzensiz adet görmem. 3 aydan beri her hafta kanamam oluyor ama az. 7 sene önce spiral taktırmıştım. Acaba nedeni bu olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, öncelikle spirali çektirmenizi öneririm. Sonrasında bu kadar sık adet görmeniz devam ediyorsa o zaman rahim içinde bir problem olup olmadığına dair biyopsi yapılması uygun olacaktır. Ayrıca kanda hormonlarınıza bakarak hormonal bir problemin de varlığı ekarte edilmelidir.

Neden sancım oluyor?

Neden sancım oluyor?

41 yaşındayım, 11 yıllık evliyim. 3 yıl önce myom ameliyatı oldum. Şimdi adet görürken çok sancı çekiyorum. Doktora gittim, bana “Rahmin içinde kitle var” dedi. Bu ağrıların başka nedeni olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, rahminizin içinde doktorunuzun bahsettiği kitle tekrar myom mu öncelikle bunu aydınlatmak gerekir. Rahim içindeki herhangi bir yapı ağrı veya kanamayla kendini belli edebilir. Ama ağrının başka bir sebepten olup olmadığını sizi ancak muayene ettikten sonra söylemek mümkündür.

3 kez düşük yaptım

3 kez düşük yaptım

Geçen yıl 3 kez gebe kaldım, düşük yaptım. Doktorum kan pıhtılaşması nedeniyle düşük yaptığımı söyledi. Hamilelik esnasında wbc değerim yükseliyor. 7’nci haftada 14’e kadar yükselmişti. Ama hamilelik sonlandığında eski haline döndü. Düşük bu sebeple olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, wbc kanda beyaz küre denilen lökosit sayısını gösterir. Gebelikte artış göstermesi normal olup düşüklerinizle bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Genellikle 15 bin seviyesine varıncaya kadar gebelikte endişelenmeyiz. Bunun üzerindeki değerler enfeksiyon ya da bazı kan hastalıklarının belirtisi olabileceğinden mutlaka bir dahiliye uzmanının görmesini isteriz. Doktorunuz sizde kanama pıhtılaşma bozukluğu teşhis ettiyse gebelikte kan sulandırıcı bazı iğne ve hapları kullanmanız gerekir. Aksi taktirde tekrar düşük yaşama ihtimaliniz çok yüksektir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hemoroid nasıl geçer? İşte şikayetleri azaltan 5 öneri