Nedim Şener ve Ahmet Şık tutuklandı

Nedim Şener ve Ahmet Şık tutuklandı

Ergenekon soruşturması kapsamında 3 gün önce gözaltına alınan POSTA yazarı ve Milliyet muhabiri Nedim Şener ile gazeteci Ahmet Şık bu sabaha karşı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı

06 Mart 2011, Pazar 08:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık 'terör örgütü üyeliği" gerekçesiyle çıkarıldıkları nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından saat 05.50'de tutuklandı.

>> NEDİM ŞENER 2 YILDIR TEKNİK TAKİP ALTINDAYMIŞ

Toplam 14 saat ifade verdikten sonra tutuklanan  Şener ve Şık'a destek vermek amacıyla dışarda bulunan yakınları, arkadaşları ve vatandaşlar kısa süreliğine yolu kapattı. Yolu kapatan grup kısa süre sonra yola açmaları için ikna edildi.

Adliye'den çıkan polis aracı Şener ve Şık'ı Metris Cezaevine götürdü. Saat 06.30 sıralarında Nedim Şener ve Ahmet Şık Metris Cezaevine konuldu.

GİRERKEN ZAFER İŞARETİ YAPTI

Nedim Şener ve Ahmet Şık polis aracıyla Metris Cezaevine getirildi. Nedim Şener'in aracın içinden zafer işareti yapması ve haberini yapmak için orada bulunan muhabir ve kameramanlara el sallaması dikkat çekti.

BAYRAKTAR VE BIYIKLI SERBEST

Aynı soruşturma kapsamında Ankara’da gözaltına alınan OdaTv internet sitesinin muhabiri İklim Bayraktar ve polis memuru Aydın Bıyıklı da savcılık sorgularının ardından salıverildi.

İstanbul Adliyesi’ne dün ilk getirilenler Bıyıklı ve Bayraktar oldu. Saat 13.00 sıralarında hakim ve savcıların giriş yaptığı kapıdan içeri alınan Bıyıklı ve Bayraktar içeri girerken özel bir güvenlik tedbiri alınmadı.

Adliye girişi sırasında Bıyıklı, “Adaletin tecelli edeceğine inanıyorum” dedi. Soruşturma savcısı Zekeriya Öz’e ifade veren İklim Bayraktar’ın sorgusu yaklaşık 15 dakika sürdü. Daha sonra 5 dakika ifade veren Bıyıklı’ya, “Operasyonda gözaltına alınan isimlere bilgi sızdırıp sızdırmadığının sorulduğu” öğrenildi. Bıyıklı ve Bayraktar ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. 

POLİS ÖZEL ÖNLEM ALDI

Daha sonra adliye binasına Nedim Şener ve Ahmet Şık getirildi. Adliye önünde toplanan çok sayıda gazeteci bu sırada “Nedim Ahmet onurumuzdur”, “Ahmet çıkacak yine yazacak” “Nedim’in sözü Hrant için adalet için” sloganları attı. Şener ve Şık’ın adliye girişi sırasında sayıları 50’yi bulan çevik kuvvet polisi görev yaptı.

Daha önce muvazzaf subay ve paşaların adliyeye getirildiğinde olduğu gibi güvenlik koridoru oluşturulurken, çevik kuvvet ekipleri adeta etten duvar ördü. Şener ve Şık’a destek vermek için gelenler arasında Hrant Dink’in ağabeyi Orhan Dink de vardı. Şener’in ifade verme işlemi 5 saat, Şık’ın ise 1.5 saat sürdü. Daha sonra Şener ve Şık, Savcı Öz tarafından saat 23 sıralarında Ergenekon terör örügütüne üye olmak suçlamasıyla, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

ÖZ'DEN ŞIK'A İLGİNÇ SORU

Savcı Öz,  Şık’a tutuklanan Soner Yalçın ve OdaTV ile ilgili sorular sordu. Yayınlanmamış kitabının OdaTV’nin bilgisayarlarından çıkması ile ilgili “Kitabınız neden oradaydı?” sorusu yöneltilen Şık, “Kitabımın orada nasıl bulunduğundan haberim yok. Ben kitabımı sadece avukatlarıma, yayını için de birkaç dostuma vermiştim. Kitabımın oraya nasıl gittiğini aydınlatacak olan sizsiniz. Ben bilmiyorum” dedi.

Gazeteci Soner Yalçın’ı tanıyıp tanımadığı da sorulan Şık, tanıdığını, 5 yıl önce bir telefon görüşmesi yaptığını, kendisi hakkında olumsuz haber yapan Yalçın ile tartıştığını anlattı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER THY'nin Kasım ayında uçuşları başlatacağı ülkeler belli oldu