Nedir bu 6 saniye kuralı? Çok konuşulan o pozisyonda neler oldu?

Galatasaray ile Gaziantep FK arasında oynanan ve santrası bile yapılmayan son saniye golüyle 3-3 biten maçın yankıları sürüyor. Gaziantep FK'ya son anlarda çalınan çift vuruşta hakem Alper Ulusoy 6 saniye kuralını uygulamıştı. 6 saniye kuralı nedir? O pozisyonda neler oldu?

22 Haziran 2020, Pazartesi 11:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Herkes o pozisyonu konuşuyor

Herkes o pozisyonu konuşuyor

Galatasaray ile Gaziantep FK arasında tarihi bir maç oynandı. Gaziantep'in uzatmalarda attığı gol Alper Ulusoy ve VAR hakemi Cüneyt Çakır arasındaki uzun değerlendirmeler sonucu faul gerekçesiyle iptal edildi.

Kıyamet de bundan sonra koptu. İptal kararının hemen ardından gelişen pozisyonda hakem Alper Ulusoy, Galatasaray'ın kalecisi Okan Kocuk'un topu elinde 6 saniyeden fazla tuttuğu gerekçesiyle çift vuruş kararı verdi. Bu pozisyonun devamı ise penaltı oldu ve Gaziantep FK beraberliği yakaladı.

Yaklaşık 19 saniye tuttu

Yaklaşık 19 saniye tuttu

Hakem Alper Ulusoy'un uyguladığı 6 saniye kuralı Galatasaray cephesinde tepki gördü. Futbol sahalarında çok fazla uygulanmayan ve hakemlerin tolerans gösterdiği bu kuralla ilgili Fatih Terim, "En son ne zaman uygulandı hatırlamıyorum, 15-20 sene oldu herhalde" dedi.

Ancak yayıncı kuruluş beIN Sports'un istatistiğine göre Okan Kocuk, topu elinde tam 18.48 saniye tutuyor.

6 saniye kuralı nedir?

6 saniye kuralı nedir?

Kalecilerin oyunu soğutmasını engellemek amacıyla topu ellerinde 6 saniyeden fazla tutamayacağına dair uygulanan kuraldır. 1997 yılında ortaya çıkan bu kural hakemlerin en çok esnettiği kurallardan biri ancak Okan Kocuk'un pozisyonunda olduğu gibi suistimal edildiği pozisyonlarda hakemler kuralı uygulayabiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corinthians corona virüsten kırılıyor: 21 oyuncuda virüs