Nefes kesen anlar! İşte kare kare Ayda Gezgin'in kurtulma anları

İzmir'de meydana gelen 6,6'lık depremin üzerinden 91 saat geçmesinin ardından yıkılan Rıza Bey Apartmanı enkazından 3 yaşındaki Ayda Gezgin isimli kız çocuğu sağ çıkarıldı. Tüm Türkiye adeta bir mucizeye şahit oldu. İşte kare kare Ayda bebeğin enkaz altından kurtarılma anı.

03 Kasım 2020, Salı 12:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bugün tüm Türkiye bir mucizeye şahit oldu. İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen 6,6'lık depremin ardından arama kurtarma ekipleri enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Günün güzel haberi, Rıza Bey Apartmanı'ndan geldi. 3 yaşındaki Ayda Gezgin isimli kız çocuğu enkaz altında geçen 91 saatin ardından sağ salim kurtarıldı.

Ekipler, enkazın altından 91 saat sonra Ayda Gezgin'e ulaştı. Ekipler bina enkazı çevresinde hayat koridoru oluşturdu. Çocuğa ilk müdahalede bulundu.


Serum takılan minik Ayda için enkaz altına termal battaniye indirildi. Ardından alkışlarla enkaz altından çıkarılan küçük Ayda, elden ele ambulansa taşındı.

Ayda Gezgin'i arama-kurtarma çalışmalarına katılan bir kadın personel şu ifadeleri kullandı:

Saat 09,14 itibariyle AFAD ekipleri tarafından medikal UMKE ekipleri istendi. Çanakkale UMKE’ye gönderdik. Ve alan açıldıktan sonra çocuğa müdahale edebileceğimiz boşluk var mı yok mu onu değerlendirdik. Damar yolu açmak için çok uygun bir pozisyon yoktu. İlk önce oksijen alımını sağladık. Daha sonra yeterli boşluktan sonra ilk müdahalesi yapıldı. Boyunluk yapıldı, çıkarıldıktan sonra ambulansa teslim edildi.


Ben ambulanstayken 'babam nerede' diye sordu. Ön tarafta amcan oturuyor dedik. Ağrın var mı yok mu sorularına cevap verdi. Çok tatlı bir kız çocuğuydu. Ben işin açık tarafı, elim ayağım hala titriyor. Ciddi anlamda bu olayı bile algılayamıyorum. Arkadaşlarım çıkarılana kadar beklediler. Müdahale edebilmek için, 91 saat sonra bir canlı kurtarmanın bir tarifi yok.


Bir kurtarma görevlisi de o anları anlattı ve "Zeytin gözleriyle bize bakıyordu" ifadelerini kullandı.

"Acıkıp acıkmadığını sorunca sadece ayran istedi"

"Acıkıp acıkmadığını sorunca sadece ayran istedi"

İHH ekibinden Ahmet Çelik, "AFAD koordinesinde enkazda çalışma yapıyorduk. 91.saatte bir ses duyup koordinasyon merkezine haber verdik. Ses 'Ben buradayım' diyordu. Sonra yanına girdik. Delikten baktığımızda küçük bir yer gördük. Kafamı içeri soktuğumda elini uzattığını gördüm. Su istedi. Çok susamıştı. Karnının acıkıp acıkmadığını sorduğumda sadece ayran istedi. Koordinasyon merkezi sağlık ekipleri gönderdi. Yaşam boşluğu oluşturan fırın ve dolap arasından AFAD ekipleri ve JAK ekipleri ile alanı boşaltıp Ayda bebeği sağ salim teslim ettik. Bu duygunun tarifi yok. Bu tarifsiz bir duygu" dedi.


"Babam nerede?"

"Babam nerede?"

Çocuğa ambulansta müdahale eden Fatma Aktaşçı, AA muhabirine, sabah saatlerinde AFAD ekiplerinin bölgeye bir canlıya ulaşıldığı için UMKE personeli istediğini söyledi.

Alan açıldıktan sonra çocuğa müdahale edilebilecek boşluk olup olmadığını değerlendirdiklerini aktaran Aktaşçı, "Daha sonra ekiplerimiz Ayda çocuğumuza müdahale ettiler. Damar yolu açmak için çok uygun bir boşluk yoktu onu değerlendirdik. İlk önce oksijen alımını sağladık. Oksijen desteklenmesi yapıldı. Sonra yeterli boşluk sağlandıktan sonra damar yolu açıldı. İlk müdahalesi yapıldı. Ambulanstayken 'babam nerede?' diye sordu. 'ön tarafta amcan oturuyor' dedik. Konuştu, sorduğumuz sorulara cevap verdi" diye konuştu.

"Ayda'nın genel durumu iyi"

"Ayda'nın genel durumu iyi"

Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, yaptığı açıklamada, "Genel olarak bakıldığında bir problem görünmüyor, genel durumu iyi, şuuru açık ve konuşabiliyor. Hayati fonksiyonlarında bir problem yok" ifadelerini kullandı.

Annesinin cansız bedenine ulaşıldı

Annesinin cansız bedenine ulaşıldı

İzmir depreminden 91 saat sonra enkazdan canlı olarak çıkarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin'in annesinin cansız bedenine ulaşıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Geçmiş olsun" mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Geçmiş olsun" mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayda bebeğin fotoğrafını Twitter hesabından paylaşarak, "Mucizenin adı Ayda... 91 saat sonra senin o gülen gözlerinle birlikte hepimize yeni umutlar bahşeden Allah’a şükürler olsun. Geçmiş olsun güzel yavrum..." dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzmir'de yıkılan apartmanın eski yöneticisinden dehşete düşüren ifadeler