Negatif düşünceler ve şikayetler beyni nasıl etkiliyor?

Her insan zorlu dönemler geçirebilir. Bu dönemlerde zihni olabildiğince olumlu tutmak önemli. Negatif düşünceler sandığımızdan daha zararlı olabilir. Üstelik bu zarar, sadece psikolojimizi değil, beynimizin yapısını da değiştiriyor. Yapılan araştırmalarda negatif düşündükçe beyin hücrelerinin daha fazla negatif düşünce ortaya çıkarmasına neden olduğu keşfedildi.

02 Haziran 2020, Salı 13:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Olumsuz düşünce çemberine takıldığımız zaman kurtulmak inanılmaz derecede zor olabiliyor. Sadece bir şeylerden şikayet etmek bile beynimizde bazı değişikliklere neden olabiliyor. Gerçekten önemli olan şeyler hakkında bile olsa, olumsuz düşünme ve şikayet çemberinde çok fazla zaman geçiriyorsanız, kendinizi o kadar kötü hissedersiniz. Peki bu olumsuz düşünceler beynimizi nasıl etkiliyor?

Beynimizdeki özel bağlantı noktaları olan sinapslar, sinaptik yarıklar olarak adlandırılan boşluklarla birbirlerine bağlı. Bir şeyler düşündüğümüz zaman, sinapslar harekete geçer ve diğer sinapslara mesaj iletir. Böylece bir bilgi köprüsü oluşur. Her düşüncede, sinapslar birbirine yaklaşır. Bu da doğru sinapsların uygun bağlantıyı paylaşma ve birlikte harekete geçme olasılığını artırır. Sonuç olarak, söz konusu düşüncenin tetiklenmesi daha kolay hale gelir. Tüm bunlar şu anlama geliyor:

Başlangıçta bir şey hakkında düşünmek, tekrar tekrar düşünmeyi daha kolay hale getiriyor. Bu nedenle bir kişi sürekli mutsuzsa ve olumsuz düşüncelere sahipse, bu konuda herhangi bir müdahale yapılmadığı sürece böyle düşünmeye devam edecek.

Öte yandan, eğer olumlu düşünceler için çaba harcarsak, olumlu geri bildirim döngüsüne gireriz ve bu da iyimser bir kişilik kazanmamıza yardımcı olur.

Kötümser düşünce süreçlerini tekrarlayarak, bu olumsuz eğilimleri temsil eden sinapslar giderek daha yakınlaşır. En çok ortaya çıkması muhtemel düşüncenin en kısa sürede sinapslar arasında bir köprü oluşturabileceği durumu göz önüne alındığında, bu durumda bir kötümserin daha önce olduğu mutsuz kalma ihtimalleri de oldukça yüksek olur.

Yani ne kadar olumsuz düşünürsek, bu çemberden sıyrılmamız daha zor hale geliyor. Olumsuz düşünceler her zaman var olacak ancak onların hayatımızı kontrol etmesine asla izin vermemeliyiz.

Peki ne yapacağız?

Peki ne yapacağız?

Olumlu düşünmeye başlamak başta oldukça zor olabilir. Olumlu bir zihin ve genel olarak olumlu düşünmek için ne kadar çaba harcarsak, beynimiz o kadar mutlu olur. İç düşüncelerimiz dış dünyamıza da yansıyacak ve çevremiz de güzelleşecek.

Kendinizi olumsuz bir şeyler düşünürken yakalarsanız, dikkatinizi başka yönlere çevirmeye çalışın. Müzik dinleyin, bir sokak hayvanını besleyin ve sizin yaşadığınız hayatı yaşamak isteyen milyonlarca insan olduğunu unutmayın. Her fırsatta yaşadığınız hayata minnettar olun.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu yöntemler hafızayı güçlendiriyor