'Neşeli Ayaklar' kayboldu

Yolunu şaşırıp Antarktika'dan Yeni Zelanda'ya ulaşan ve uydu vericisi takılıp tekrar doğaya salınan penguen kayıplara karıştı

13 Eylül 2011, Salı 10:58
A A

Yolunu şaşırarak Antarktika’daki evinden 3 bin kilometre uzaklıktaki Yeni Zelanda’ya geldikten sonra bir anda dünyanın ilgi odağı haline gelen penguen "Neşeli Ayaklar", doğaya geri bırakılmasından sadece beş gün sonra kayıplara karıştı.

Sevimli hayvanın üzerine yerleştirilen uydu vericisinden cuma gününden bu yana sinyal alınamadığını belirten uzmanlar, büyük ihtimalle bunun, Neşeli Ayaklar’ın tüylerine yapıştırılan aletin düşmüş olmasından kaynaklandığını söyledi.

>> BÖYLE BIRAKILMIŞTI

Penguenin bir katil balina ya da ayı balığına yem olduğu veya doğal nedenlerle ölmüş olmasının da ihtimaller arasında yer aldığını belirten uzmanlar, bununla birlikte hayvanın derisinin altına yerleştirilmiş diğer bir çip bulunduğunu, bu sayede takip edilen bir penguen kolonisinin yanına gelmesi durumunda, belki de bir gün "Neşeli Ayaklar" dan tekrar haber alınabileceğini kaydetti.

Haziran ayında evinden binlece kilometre deniz mili uzaklıkta bulunan penguenin midesinden 6 kiloya yakın kum çıkartılmıştı. Tedavisi tamamlanan penguen Güney Kutbuna 80 kilometre mesafede okyanus sularına 4 Eylül’de geri bırakılmıştı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.