Nesli tükenme tehlikesindeki alaca sansar Ardahan'da görüntülendi

Ardahan'da, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan alaca sansar, bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Merkeze bağlı Akyaka köyünde yaşayan Vedat Özgür, arazide alaca sansarı gördü. Özgür, eşilen topraktan başını uzatan alaca sansarının bu anlarını cep telefonuyla görüntüledi. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) dünyada nesli tükenme riski yüksek olan türleri sınıflandırdığı 'Kırmızı Liste' kategorisinde yer alan alaca sansar, görüntülendikten kısa bir süre sonra yuvasına döndü.

15 Temmuz 2020, Çarşamba 17:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Siyah-beyaz renkli sansarı görünce önce şaşırdığını belirten Vedat Özgür, "Tarlada, yuvasından çıkan bir sansar gördüm. Rengi diğerlerinden farklıydı. Hemen cep telefonum ile alaca sansarı görüntüledim. Yuvasından dışarı çıkmaya çalışan alaca sansar etrafı gözetledikten sonra yuvasına çekildi" dedi.

ALACA SANCAR

Alaca sansar ya da alaca kokarca veya benekli kokarca (Vormela peregusna), sansargiller familyasından monotipik Vormela cinsinden, Avrasya'da bozkırlarda, yarı-çöllerde seyrek görülen, boyu 29 – 38 cm, kuyruğu 15 - 21.8 cm uzunluğunda, ağırlığı 370 - 715 gram gelen ufak bir etçil memeli türü. Ortalama yaşam süresi 6-8 yıl olan alaca sansar bir batında 4-8 yavru yapabilmektedir. İki ayağı üzerine dikilerek etrafı kolaçan eder ve çığlık gibi bir ses çıkarır. Tehdit edildiği zaman kuyruk altındaki anal bezlerden kuvvetli kokulu bir salgı yayarlar.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bruce Lee hayranı ayı antrenmanlara devam ediyor