Neuschwanstein Şatosu: Peri masalından fırlamış gibi!

Çocukken bize anlatılan masallardaki yakışıklı prensin yaşadığı şatoyu hatırladınız mı? Peki bu şatonun gerçekte var olduğunu size söylesek? Almanya'daki Neuschwanstein Şatosu adeta bir peri masalından çıkmışçasına ziyaretçilerini ağırlıyor. Her ne kadar trajik bir hikayesi olsa da, Neuschwanstein uzmanların gözünde 19. yüzyılın en büyük mimari projesi.

13 Ocak 2021, Çarşamba 11:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen şehri yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası, bir tepeye kurulmuş Neuschwanstein Şatosu'na ev sahipliği yapıyor. Neuschwanstein Şatosu, peri masalından fırlamışçasına bir mimariye sahip olduğu için Walt Disney'in bile ilgisini çekmiş. Ünlü prodüktörler filmler için bu şatonun tasarımından ilham almış. Neuschwanstein Kalesi de denilen bu görkemli yapı Alp Dağları'nın eteğinde bulunuyor ve 6 kattan oluşuyor.

19. yüzyıl Neo-romantizm mimarisi

19. yüzyıl Neo-romantizm mimarisi

Şato öyle ilham verici ki Disneyland Paris ve Hong Kong Disneyland'daki Uyuyan Güzel Şatosu, Neuschwanstein Şatosu'na benziyor

Şatonun mimari esintileri, 19. yüzyıl Neo-romantizm stilini barındırıyor. Günümüzde Würzburg ile Füssen'i birbirlerine bağlayan Romantische Strasse'nin duraklarından biri olarak turistlerin yoğun ilgisini çeken kalenin yapım öyküsü de oldukça ilgi çekici.

Trajik hikaye

Trajik hikaye

Bavyera Kralı II. Ludwig'in isteğiyle saray ressamı Christian Jank tarafından Neue Burg Hohenschwangau olarak tasarlanarak 5 Eylül 1869 tarihinde inşaatına başlanan yapı, 1886 yılında kullanılabilecek hale getirilmiş. Neuschwanstein Kalesi'nin yaptıran II. Ludwig, Neuschwanstein dışında Linderhof Kalesi ve Herrenchiemsee Kalesi'nin de inşaatlarını başlatır ve Falkenstein Kalesi'ni planlar.

II. Ludwing, gereksiz harcamalar yaptığı gerekçesiyle Starnberg Gölü yakınında bulunan Berg Kalesi'nde hapsedilir ve göl kenarında ölür. II. Ludwing, hayalini kurup tamamladığı kalenin içinde yalnızca 172 gün oturabilmiş.

Taht odası var, taht yok

Taht odası var, taht yok

Kralın ölümü nedeniyle şatonun içinde yalnızca 14 oda dekore edilebilmiş. Kalenin 3. ve 4. katlarında taht salonları var. Ancak bu salonlarda taht yok. Onun yerine devasa şamdanlar var. Salon, altın ve emaye mozaiklerle kaplanmış, fresklerle ve melek resimleriyle süslenmiş.

Her yıl 1 buçuk milyon kişi ziyaret ediyor

Her yıl 1 buçuk milyon kişi ziyaret ediyor

Neuschwanstein Şatosu, uzmanlar tarafından 19. yüzyılın en büyük projelerinden biri olarak görülüyor. Şato ayrıca Avrupa mimarlık tarihinin başlıca eserleri arasında yer alıyor.

Her yıl bir buçuk milyona yakın kişi tarafından ziyaret edilen Neuschwanstein, Avrupa’daki en popüler yapılardan biri ve Almanya’nın en çok ziyaret edilen kalesi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemi sonrası keşfedilmesi gereken 7 Karadeniz yaylası