New York Times Meydanı’nda aşure ikram edildi

New York’un en meşhur turistik alanlarından Times Meydanı’nda, aşure ikramı yapıldı

24 Eylül 2019, Salı 19:32
A A

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu tarafından "Aşure Günü-The Day of Ashura" adı altında organize edilen etkinlikte sokaktan geçenlere aşure dağıtıldı.

Meydanı’nın en işlek noktalarından birine kurulan masaya dizilen aşurelere, meydandaki Amerikalılar, turistler ve bölgede görev yapan New York polisi büyük ilgi gösterdi.

Brooklyn bölgesinden gelen Brooke Hammoae, hayatında ilk defa aşure yediğini belirterek "İçeriğinde çok değişik malzemeler var, çok zengin görünüyor. Gerçekten çok beğendim." dedi.

New York’ta yaşayan Libya kökenli Nora Muhammad, "Çok nefis bir tadı var. Benim annem de Libya’da buna benzer bir tatlı yapıyordu. Tadı beni annemin sofrasına götürdü." ifadesini kullandı.

New York Başkonsolosluğunun talebi üzerine bu sene ikinci kez aşure dağıttıklarını belirten Ali Rıza Doğan, İngilizcede "Noah’s pudding" olarak bilinen aşureye yabancıların büyük ilgi gösterdiğini söyledi.


Doğan, bu sene 2 bin 500 civarında aşure kabı hazırladıklarını ifade ederek bunların bin adetini Times Meydanı’nda, 500 adetini Wall Street bölgesindeki Bowling Green parkta, geri kalanını da Central Park’ta dağıtacaklarını belirtti.

AA


Sıradaki haber yükleniyor...