New York’ta film gibi bir hikâye... 5 parasız sosyetik Anna Sorokin hapis cezası aldı

Hesabında 1 dolar bile yokken jetlerle seyahat etti, 5 yıldızlı otelde aylarca konakladı. Kendisini milyoner mirasçısı olarak tanıtıp, New York cemiyetini 257 bin dolar dolandırdı. Anna Sorokin, bu hikayesiyle tüm dünyada yankı uyandırdı. Sahip olamadığı hayat uğruna her şeyi göze alan Sorokin, en az 4 yıl hapse çarptırıldı

11 Mayıs 2019, Cumartesi 20:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Anna Sorokin, 1991’de Rusya’da Moskova’nın yoksul bir muhitinde bir kamyon şoförünün kızı olarak doğdu. 16 yaşındayken Almanya’ya göç ettiler. Liseyi burada tamamladı. 

2012’de bir moda şirketinde staj yapmak için New York’a gitti. İlk yılında her şey olağan görünüyordu. Ama 2013’te ‘Anna Delvey’ adını kullanmaya başladı. Artık kendisine yeni bir kimlik belirlemişti. O, artık Almanya’da 67 milyon dolarlık bir servetin sahibi petrol zengininin biricik kızı, tek mirasçısıydı.

EN LÜKS OTELDE KALIYORDU

EN LÜKS OTELDE KALIYORDU

Doğru bağlantılar kurarak havalı partilerde boy gösterip itibar kazandı. 2016’da New York’un geceliği 400 dolar olan en lüks otellerinden birine yerleşti. Bu tarihten itibaren 10 ay boyunca bir milyoner gibi yaşadı.

GARSONLARA YÜKLÜ BAHŞİŞ

GARSONLARA YÜKLÜ BAHŞİŞ

Kaldığı otelde garsonlara 100’er dolarlık bahşişler veriyor, zengin müşterilere kendisinden bahsedilmesini istiyordu. Bu sayede iş insanı çevresi edindi. Instagram’da göz alıcı bir hesap oluşturdu. Kimse ondan şüphelenmiyordu.

FATURAYI ARKADAŞINA KESTİRDİ

FATURAYI ARKADAŞINA KESTİRDİ

O yıl bir grup arkadaşıyla özel jetle tatile çıktı. 35 bin 400 dolarlık özel jet masrafını ödemedi. Aynı yıl arkadaşlarıyla Fas’ta geceliği 7 bin dolarlık bir otelde tatile gitti. 62 bin dolarlık tüm konaklama faturasını bir arkadaşına kestirdi. 

New York’a dönünce ödeyeceğini söyledi. Ama ödemedi. Sorokin, dönünce ilk iş bir bankadan 22 milyon dolarlık kredi çekmek için başvurdu. Sanat vakfı kuracağını söylüyordu.

MİLYONLARLA OYNAMAYA KALKTI

MİLYONLARLA OYNAMAYA KALKTI

Banka 100 bin dolarlık teminat istedi. Başka bankadan o parayı almayı başardı. Ama o parayı harcadı. Her geçen gün köşeye sıkışıyordu. Arkadaşına tatil parasını geri ödememesi, kısa sürede yayıldı. Arkadaşının polise gitmesi ile Sorokin’in maskesi düştü. Sorokin 2017 ekimde tutuklandı.

“SOSYETE AVCISI HAPİSTE”

“SOSYETE AVCISI HAPİSTE”

ABD medyası Sorokin’in davasını “Sosyete avcısı hapiste” manşetleriyle duyurdu. 275 bin dolarlık dolandırıcılıkla suçlanıyordu. Herkes, uzun yıllar hapiste kalacağını, çıkınca da kayıplara karışacağını bekliyordu. Ama Sorokin, dünya basınının ona ilgisini fark etmişti. Bu ilgiyi hukuki olarak emsal bir zafere çevirmeye hazır avukat Todd Spodek de fark etmiş, Sorokin’in davasını üstlenmişti. Tutukluluğu süresince Sorokin’in avukatı davaya çok sıkı hazırlandı.

FİLM OLUYOR

FİLM OLUYOR

Geçen yıl hakim karşısına ilk kez çıktı. Gösterişli günlerinden eser yoktu. Ama ilk savunmasında, “Hayatının filminde kendisini kimin oynayacağına karar vermeye çalıştığını” söyledi.

Yani, Hollywood yapımcıları çoktan peşine düşmüş, hikayesini beyazperdeye uyarlamak için harekete geçmişlerdi. Sorokin’in Netflix ile anlaştığını avukatı kabul etti. Hikayesinin hakları için Sorokin’in ne kadar aldığını açıklamadı.

Aynı dönemde Sorokin, kitabevlerinden birinin de teklifini kabul etti. Hikayesini, eski arkadaşının gözünden işleyen kitabı bu yaz satışa çıkacak. Sorokin’in 15 yıl hapsi istenen davası önceki gün görüldü.

“HEPİMİZİN İÇİNDE BİRAZ ANNA VAR”

“HEPİMİZİN İÇİNDE BİRAZ ANNA VAR”

Davada avukat Spodek’in, “Anna bir gençlik hatası yaptı. New York’un imkanlarından herkes faydalanmak ister. Frank Sinatra da istemişti. Hepimizin içinde biraz Anna var. Elde edene kadar ‘mış’ gibi yapmıyor muyuz?” diyerek yaptığı savunma jüriyi etkiledi.

HAKİM: NEW YORK’UN IŞILTISINA KAPILMIŞ

HAKİM: NEW YORK’UN IŞILTISINA KAPILMIŞ

Hakim de kararını açıklarken, “Kendi imkanlarıyla asla sahip olamayacağı hayat için dolandırıcılığa kalkışan sanığın New York’un ışıltılı hayatından etkilendiği çok açık” dedi. Sorokin, avukatının ikna edici savunmasıyla beklenenin çok altında, 4 ila 12 yıl hapis cezası aldı. Tutuklu yargılandığı süre çıkarılırsa Sorokin birkaç yıl içinde serbest kalabilir. 

ALMANYA’YA İADE EDİLEBİLİR

ALMANYA’YA İADE EDİLEBİLİR

Çıktığında ülkesi Almanya’ya iade edilmesi bekleniyor. Ancak hapisten çıktığında hayatına asla sıradan biri olarak devam etmeyeceği kesin. Şimdiden bol sıfırlı anlaşmalarla geleceğini demir parmaklıklar ardında olmasına rağmen garantiye aldı.

MAHKEMEYİ PODYUM’A ÇEVİRDİ

MAHKEMEYİ PODYUM’A ÇEVİRDİ

Sorokin’in dağınık görüntüsü bir duruşmayla sınırlı kaldı. Avukatının getirdiği kıyafetleri beğenmedi, hatta bu yüzden bir duruşmaya çıkmayı reddetti. Hakim Diane Kiesel, “Mahkemeyi podyumla karıştırdınız” diyerek tepki gösterdi. 

Avukatı durumun ciddiyetini anladı ve hemen ünlülerin stil danışmanı Anastasia Walker’ı tuttu. Sonrasında Sorokin, tüm duruşmalara dünyaca ünlü tasarımcıların kıyafetleri ile katıldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kafaları karıştıran açıklama! Doktor Li öldü mü?