NFC nedir, ne işe yarar?

NFC nedir, ne işe yarar?

Artık çoğumuzun telefonunda bulunan NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisi, nedir, ne işe yarıyor?

26 Ocak 2015, Pazartesi 01:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

NFC, artık çoğu telefonda bulunan bir teknoloji. Ülkemizde henüz ödeme sistemi olarak kullanılmasa da, Apple'ın yeni iPhone 6'sının bir NFC yongasıyla ve Apple Pay ödeme sistemiyle gelmesi, NFC destekli telefonlarının sayısının önemli ölçüde artması anlamına geliyor.

Kredi kartlarınızı çöpe attığınız, toplu taşıma kartlarından kurtulduğunuz, kartsız bir gelecek düşünün. Hayır, bunlar hırsızlar tarafından soyulduğunuz anlamına gelmiyor; sadece teknoloji, cüzdanınızın yerini alıyor.

Telefonunuzda muhtemelen bulunan temassız yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi, çok yakın bir gelecekte her gün sıkça kullandığınız bir işlev, hatta hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olabilir.


NFC nasıl çalışıyor?

NFC nasıl çalışıyor?

NFC'nin temelinde bizi bilgisayarımıza veya bankaya tanıtmak var. NFC, basit bir teknolojiden faydalanıyor. Çok kısa bir menzile sahip NFC, birkaç santimetre uzaklıktaki iki cihaz arasında küçük miktarda veri transferi gerçekleştirebiliyor. Bluetooth'un aksine NFC'de eşleştirme kodu girmek gibi bir şey yok. Dahası güç tüketimi çok az olduğundan, NFC etiketleri pile ihtiyaç duymuyorlar.

Telefonunuzu mağazalardaki veya tren istasyonundaki temassız ödeme terminaline dokundurarak hesabınızın (ve hatta kişisel tercihlerinizin, alışveriş alışkanlıklarınızın, eve giderken sıkça kullandığınız rotanın) tanınmasını sağlamış oluyorsunuz. Posterlerdeki pasif NFC "etiketleri" ise web adresleri, indirim kuponları, haritalar veya otobüs hareket saatleri gibi bilgiler içerebiliyor.

Oyster Card'ta çalışmış olan Consult Hyperion'un resmi sektör başkanı John Elliot, telefonumuzdaki SIM kartın hesabımızı ağa tanıtmakta kullanılan bir akıllı kart olduğunu söylüyor. Elliot, NFC'li telefonlarda SIM kartın ödeme kartları gibi uygulamaları tutabilen Güvenli Öğe olarak işlev gördüğünü vurguluyor.


NFC Türkiye'de var mı?

NFC Türkiye'de var mı?

NFC'yle ödeme Türkiye'de henüz çok yayınlaşmamış olsa da mobil operatörlerin, SIM kartlarıyla entegre olarak sunduğu mobil ödeme işlevleri var. Bu hizmetlerden faydalanmak için NFC özellikli bir telefona ve NFC destekli bir SIM karta ihtiyacınız var. Apple'ın yeni ödeme sistemi Apple Pay ise ülkemizde çalışmıyor.

Bunun yanında kredi kartınızın üzerinde PayPass veya Paywave logosu varsa, belirli bir miktarın altındaki ödemeleri şifre girmeden gerçekleştirebiliyorsunuz. İstanbul'da toplu ulaşım için kullanılan İstanbulkart'lar da temassız ödeme teknolojisinden faydalanıyor. Ancak bu çözümler, telefonumuzla bütünleşmediğinden yanımızda taşımamız gereken kartları ortadan kaldırmıyorlar.

Diğer ülkelerdeki durum

NFC'nin ABD'deki kullanım durumu biraz karışık. Wal-Mart veya Rite Aid gibi mağazalarda NFC'ye rastlanmazken Whole Foods, Macy's, RadioShack ve Toys R Us gibi büyük satıcılar yakın alan iletişimini destekliyorlar. Teknoloji İngiltere'de ise yaygınlaşmaya başlıyor. Orange'ın QuickTap işlevi, ülkedeki birçok mağazada telefonunuzun NFC yongası ile ödeme yapmanıza olanak tanıyor.


NFC'nin alternatifi var mı?

NFC'nin alternatifi var mı?

Evet, üstelik birçok alternatifi var. Mobil ve finans sektöründe NFC'nin te arasındaki tartışma, konuşulan konulardan yalnızca bir tanesi.

"Dijital cüzdan" PayPal'dan Kerry Wong'a göre bulutta yaşıyor ve telefon gibi herhangi bir cihaza bağlı bulunmuyor. Aksine iPad, ultrabook, hatta Xbox gibi cihazlardan dijital cüzdana ulaşılabiliyor. Wong, herhangi bir cihaz veya platform üzerinden güvenli ve kolay biçimde çalışabilmenin eninde sonunda galip geleceğini düşünüyor.

NFC gibi Bluetooth ve RFID de iki cihaz arasında iletişim kurmaya olanak tanıyor. Ancak NFC'yi farklı yapan aktif ve pasif sürümler ve P2P modu (kartvizit veya kişiler gibi bilgi değiş tokuşu) var.

NFC'nin yeni, temassız banka kartlarından ne farkı var?

Bankların yeni kartlarının bazılarının içerisinde NFC teknolojisi bulunuyor. Bu tür kartlar, küçük miktarlarda alışverişi şifre girmeden yapmanıza izin veriyorlar.


Hangi telefonlarda NFC var?

Hangi telefonlarda NFC var?

NFC, Android'li telefon üreticileri tarafından uzun süredir desteklendiğinden, NFC destekli cihaz sayısı oldukça fazla. Google Nexus 6 gibi amiral gemisi telefonlar ve Samsung, HTC, Motorola, Nokia, LG, BlackBerry gibi firmaların orta seviye telefonları, NFC'ye sahipler. BlackBerry'de bulunan BlackBerry Tag özelliği, BlackBerry 7.1 OS'u kullanarak kişi bilgisi, belge, URL, fotoğraf ve diğer çoklu ortam içeriklerini cihazınızı bir BlackBerry telefonuna dokundurarak paylaşmanıza izin veriyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi, Apple'ın en yeni iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonları, NFC işlevini destekliyorlar. Apple'ın NFC desteğinin Apple Pay ile sınırlı olduğu, geliştiricilere açılmadığı biliniyor.

Resimlerle: En iyi 5 kapaklı telefon!

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı