NFL milli marşta diz çökenlere ceza verecek

Amerikan Futbolu Ligi maçlarından önce milli marş esnasında saha içinde yer alan ancak ayakta durmayan oyunculara ve takımlarına ceza uygulanacak

23 Mayıs 2018, Çarşamba 21:52
A A
NFL milli marşta diz çökenlere ceza verecek

Amerikan Futbolu Ligi (NFL), maçlardan önce milli marş sırasında diz çöken oyunculara ve takımlarına ceza uygulanacağını duyurdu. NFL Başkanı Roger Goodell tarafından yapılan yazılı açıklamada, 32 takım sahibinin oy birliğiyle alınan milli marş esnasında uyulması gereken 6 kural paylaşıldı.

Buna göre açıklamada, milli marş esnasında saha içindeki tüm takım ve lig personellerinin ayakta durması ve Amerikan bayrağıyla milli marşına saygı göstermesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, milli marş esnasında ayakta durmak istemeyen personellerin marş bitene kadar soyunma odası veya saha dışında durması gerektiğine yer verildi.

CEZA UYGULANACAK

Öte yandan açıklamada, milli marş esnasında saha içinde yer alan takım personellerinin ayakta durmaması veya Amerikan bayrağı ile marşına saygı göstermemesi durumlarında bu kişilere ve takımlarına ceza uygulanacağı vurgulandı.

Söz konusu kurallara uymayan oyunculara kendi takımları tarafından ceza getirilebileceği bildirilirken, bu kuralların dışına çıkan oyuncuların takımlarına lig tarafından da ceza uygulanabileceğinin altı çizildi.

Sendika olarak bilinen NFL Oyuncular Birliği (NFLPA) tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu kuralların oluşturulma ve karara bağlanma sürecinde ligin NFLPA’e danışmadığı bilgisine yer verilirken, oyuncuların milli marşı diz çökerek protesto etmesi konusunda kendileri için önemli olan toplu olurken, bazı taraftarlar, karardan memnun olduklarını ve Amerikan bayrağı ile milli marşına saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Twitter’daki bazı taraftarlar ise oyuncuların ülkede sosyal eşitsizlik, ırkçılık ve polis şiddeti gibi önemli konulara dikkat çekmelerine kısıtlama getirilmemesi gerektiğini belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.