Nihat Hatipoğlu'na 'cenazeyi alkışlayarak uğurlamak doğru mu?' sorusu

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Atv ekranında sunuculuğunu yaptığı sahur programında, bir izleyiciden gelen “Cenazeyi alkışlayarak uğurlamak doğru mu?” şeklindeki soruya cevap verdi.

27 Nisan 2021, Salı 11:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Atv'de yayınlanan iftar ve sahur programlarında izleyicilerin sorularını yanıtlıyor. Bir izleyici, WhatsApp üzerinden "Cenazeyi alkışlayarak uğurlamak doğru mu?" sorusunu yöneltti. Hatipoğlu, "Cenazeye alkış tutmak bir Müslüman için doğru değildir. Alkışın faydası yok, duanın faydası var. Eğer cenaze konuşabilseydi 'alkış istemiyorum' derdi" ifadelerini kullandı.


'İYİYE, GÜZELE İŞARETTİR'

'İYİYE, GÜZELE İŞARETTİR'

Geçtiğimiz günlerde Nihat Hatipoğlu ile iftar programına bağlanan dokuz yaşındaki Yunus Emre Uçar, "Yanağımda Allah yazıyor gibi görünüyor sizce bu işaret mi?" diye sormuştu.


Söz konusu soru karşısında gülümseyen Nihat Hatipoğlu, "İyiye güzele işaret olarak düşünelim. İnşallah Allah'ın yolunda iyi bir kul olursun" cevabını vermişti.

'ASTRAL SEYAHAT' SORUSU!

'ASTRAL SEYAHAT' SORUSU!

Atv ekranlarında yayınlanan 'Nihat Hatipoğlu ile İftar' programının 16 Nisan Cuma günü yayınlanan bölümünde, ünlü ilâhiyatçıya yöneltilen soru gündem olmuştu.

Muş'tan yayına bağlanan Zeynep Ebrar Yıldız isimli izleyici, "Malum pandemi sürecindeyiz. Astral seyahatle Kabe'ye gidersek haccımız kabul olur mu?" sorusunu yöneltmişti.

"Duayla Kabe'ye gidin, astral seyahatle Kabe'ye gidemezsiniz. Astral seyahat denemeleri çok doğru olan denemeler değildir. Onlara gerek yok..."

"Namaz kılarken gözünüzü kapatıp Kabe'yi düşünmek, Medine'yi düşünmek, kendinizi orada hissetmek... Tasavvufta buna râbıta diyorlar. Kalbi Allah'a bağlamak, tefekkürle Allah'ın büyüklüğünü düşünmek... Bu şekilde olabilir..."

"Ruhla beden birbirinden ayrılacak, tabii bu çok farklı bir şey. Bu tür denemelerden uzak durmak gerekiyor. Namaz kıldıktan sonra elinizi açıp, gözünüzü kapatıp dualar edersiniz. Astral seyahatle Kabe'ye de gidilmez, hacı da olunmaz."

ASTRAL SEYAHAT NEDİR?

ASTRAL SEYAHAT NEDİR?

Ruhun bedeninizden kısa süreliğine ayrılarak farklı bir boyuta taşınmasına astral seyahat denir. Ruhsal bir seyahat olan astral seyahat, bedeni ve fiziki olarak yapılabilecek bir seyahat değildir. Kısaca varlığın vücuttan ayrılarak dolaşması durumu olarak tanımlanan astral seyahat, ülkeler arası hatta gezegenler arası yolculuk yapıldığına inanılır.


'AŞI ORUCU BOZAR MI?'

'AŞI ORUCU BOZAR MI?'

Ramazan programlarına Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl izleyicilerin sorularını Zoom uygulaması üzerinden yanıtlıyor.


Geçtiğimiz günlerde ATV'de ekranlara gelen ilk sahur programında, vatandaşların en çok merak ettiği soru ise "Aşı orucu bozar mı?" olmuştu.

Ünlü ilâhiyatçı, "Covid-19'la ilgili aşı adaleye vurulan ve vitamin olmayan, koruyucu niteliği olan antibiyotiğin bir türü yani bir ilaç. Bu yüzden orucu bozacak bir durum asla söz konusu değildir" ifadelerini kullanmıştı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Demet Akalın kafa karıştırdı! Danla Bilic ile Poyraz Teoman evlendi mi?