Nisan ayının en ilginç 10 arkeoloji haberi

2018 yılının nisan ayında, Türkiye’de ve dünyada yapılmış en ilginç arkeoloji haberlerini kaçıranlar için bu listede derledik

17 Mayıs 2018, Perşembe 20:50
A A
İspanya’da bilinen en eski Neandertal ahşap aleti bulundu

İspanya’da bilinen en eski Neandertal ahşap aleti bulundu

Kuzey İspanya’da yürütülen arkeolojik kazılarda, Neandertallere ait yaklaşık 90.000 yıllık ahşap aletler ortaya çıkarıldı.

Kuzey İspanya’daki arkeolojik kazılar, Neandertal yaşam alanlarının çeşitli bölümlerini ve ahşap kalıntıları ortaya çıkardı. Kazılarda çok iyi korunmuş iki ahşap alet ortaya çıkarıldı; Bunlardan biri 15 cm uzunluğunda bir kazma sopası.


İnsan benzeri yürüyüş, homo cinsinden önce gelişti

İnsan benzeri yürüyüş, homo cinsinden önce gelişti

Tanzanya’daki Laetoli’de keşfedilen 3.6 milyon yıllık hominin ayak izlerinin incelenmesi, atalarımızın düşünülenden çok daha önce insan benzeri iki ayak üzerinde yürüme gibi ayırt edici özellikler geliştirdiğini gösteriyor.

Bilim insanları, insanların primat atalarından evrimleştiğini fark ettiğinden beri, bu ataların, maymun benzeri özelliklerden, bugün yaptığımız gibi dik yürümeye geçtikleri dönüm noktası merak ediliyor. Araştırmacılar da uzun zamandır soruna odaklanmışlardı, çünkü cevap, atalarımızın nasıl yaşadığını, avlandığını ve geliştiğini anlamak için oldukça önem taşıyor.


13 yaşında bir çocuk, Kral Bluetooth’a ait eserler buldu

13 yaşında bir çocuk, Kral Bluetooth’a ait eserler buldu

Almanya’da 13 yaşında amatör bir arkeolog olan çocuk, Hıristiyanlığı Danimarka’ya getiren Danimarka kralı Harald Bluetooth’a ait olabilecek önemli eserleri ortaya çıkardı.

Bölgede yürütülen kazılarda, MS 958’den 986’ya kadar hüküm süren “Harry Bluetooth” olarak da bilinen, Danimarka Kralı Harald Gormsson ile ilişkili olduğuna inanılan eserler topluluğu bulundu. Kazılarda ayrıca örgülü kolyeler, inciler, broşlar, Thor’un çekici, yüzük ve 600 kadar çentikli sikke bulundu.


Yeni dünyanın bilinen en eski evcil Köpekleri 10bin yıllık çıktı

Yeni dünyanın bilinen en eski evcil Köpekleri 10bin yıllık çıktı

Illinois’de bulunan üç köpek mezarı, Amerikalardaki bilinen en eski evcil köpek tarihini günümüzden 10.000 yıl öncesine çekiyor.

Illinois’de yer alan 10 bin yıllık iki farklı insan yerleşiminde üç köpek kemiğine yapılan radyokarbon tarihleri, düşünülenden bin 500 yıl öncesini gösterdi. Önceki yaş tahminleri, hayvanların mezarlarından birinde bulunan yanmış odunların radyokarbon analizine dayanıyordu. Bugüne kadar, Teksas bölgesinde insanların yemiş olduğu belirlenen yaklaşık 9 bin 300 yıllık köpek kalıntıları, Amerika’daki köpeklerin en eski fiziksel kanıtıydı.


Kenanlı mezarında başı koparılmış kurbağalarla dolu testi keşfedildi

Kenanlı mezarında başı koparılmış kurbağalarla dolu testi keşfedildi

Kudüs’te yer alan bir Kenanlı mezarında, içinde kafası koparılmış dokuz kurbağanın bulunduğu 4.000 yıllık bir testi keşfedildi.

Kudüs İncil Hayvanat Bahçesi’nin hemen dışında yer alan bir Kenanlı mezarında, içinde kafası koparılmış dokuz kurbağanın bulunduğu antik bir testi keşfedildi. Bölgedeki antik mezarlarda adak olarak kurbağaya rastlanmadığı için keşif son derece şaşırtıcı bir etki yarattı.


Anadolu ve Mezopotamya insanları ritüellerde Marihuana kullanıyordu

Anadolu ve Mezopotamya insanları ritüellerde Marihuana kullanıyordu

Yakın zamana kadar antik Yakın Doğu’da, ilginç bir şekilde uyuşturucu kullanılmamış gibi görünüyordu ancak kalıntı analizleri marihuana gibi maddelerin en az 5.000 yıldır ritüellerde önemli rol oynadığını gösteriyor.

Başka yerlerde, örneğin Mezoamerika’da, diğer psikoaktif uyuşturucular kültürün önemli bir parçasıydı. Ancak yakın zamana kadar antik Yakın Doğu’da, ilginç bir şekilde uyuşturucu kullanılmamış gibi görünüyordu. Şimdi ise, çanak çömleklerdeki kalıntıları analiz etmek ve küçük miktarlardaki bitki materyallerini tanımlamak için geliştirilen yeni teknikler, antik Yakın Doğu’luların bir dizi psikoaktif madde kullandığını gösteriyor.


Afrika’nın en eski yazılı dillerinden birinin örnekleri bulundu

Afrika’nın en eski yazılı dillerinden birinin örnekleri bulundu

Sudan’daki arkeologlar, Afrika’nın en eski yazılı dillerinden olan Meroitik yazıtların bugüne kadarki en büyük topluluğunu ortaya çıkardılar.

Sudan’daki arkeologlar, Nil Nehri kenarında yer alan Sedeinga nekropolünde, nadir taş yazıtlardan oluşan büyük bir koleksiyonu ortaya çıkardı. Afrika’nın en eski yazılı dillerinden biri olan Meroitik dilinde yazılmış metinler, mezar yazıtları olarak kullanılmış.


Peru’da kalpleri çıkarılarak kurban edilen 140 çocuk bulundu

Peru’da kalpleri çıkarılarak kurban edilen 140 çocuk bulundu

Peru’nun kuzeyinde, bugüne kadar Amerikaların ve hatta dünyanın en büyük toplu çocuk kurbanı olayına dair 500 yıllık kanıtlar keşfedildi. Yaklaşık 550 yıl önce, Chimu İmparatorluğu’nun genişleyen başkentinin gölgesinde gerçekleşen bir olayda, 140’dan fazla çocuk ve 200 lama ritüel olarak kurban edilmiş gibi görünüyor. Hem çocukların hem de hayvanların iskelet kalıntıları, göğsün kesilmesinin yanı sıra kaburga çıkıklarının kanıtlarını gösteriyordu; bu da kurbanların göğüslerinin kesilip ayrıldığını ve belki de kalbin çıkarılmasını kolaylaştırdığını gösteriyor.

Arabistan’da bulunan parmak insan göçünü çok daha geriye çekiyor

Arabistan’da bulunan parmak insan göçünü çok daha geriye çekiyor

Suudi Arabistan’da tarih öncesi bir göl bölgesinde bulunan parmak kemiği, modern insanların 60.000 yıl öncesine kadar Afrika’yı terk etmediği fikrine meydan okuyor.

Yapılan yeni tarihlendirmeye göre, Suudi Arabistan’ın Al Wusta isimli eski bir göl bölgesinde 2016 yılında keşfedilen tek bir insan parmak kemiği, yaklaşık 88.000 yıl öncesine dayanıyor.


Eli kesilerek yerine bıçak monte edilmiş Ortaçağ savaşçısı bulundu

Eli kesilerek yerine bıçak monte edilmiş Ortaçağ savaşçısı bulundu

Arkeologlar, İtalya’da sağ kolu ve eli kesilerek, yerine ucunda bıçak olan protez takılmış bir Ortaçağ savaşçısı buldu.

Bıçak kollu iskelet, Kuzey İtalya’da MS 6. yüzyıldan kalma erken dönem Orta Çağ mezarlığı Povegliano Veronese’de bulundu. Bu mezarlıkta daha önce, yanlarında silahlarıyla gömülmüş birçok yetişkin erkek iskeleti bulundu. Ayrıca yine burada, kafaları olmayan at ve tazılarla doldurulmuş bir çukur da ortaya çıkmıştı.


Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.