Nobel Barış Ödülü'nün sahibi ICAN oldu

Nobel Barış Ödülü'nün sahibi ICAN oldu

2017 Nobel Barış Ödülü "Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya (ICAN)" verildi. İşte ICAN hakkında merak edilenler...

06 Ekim 2017, Cuma 12:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bu seneki Nobel Barış Ödülü'ne nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması için çalışan Uluslararası Kampanya (ICAN) layık görüldü.

215 KİŞİ, 103 KURUM ADAY GÖSTERİLDİ

Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, "ICAN, nükleer silahların olmadığı bir dünya elde etmek için harcanan çabalara yeni bir yön ve kuvvet verdi" denildi.Bu yılki Nobel Barış Ödülü için 215 kişi ve 103 kurum aday gösterilmişti.

GEÇEN YIL JUAN MANUEL SANTOS'A VERİLMİŞTİ

Geçen yıl, ülkesindeki 50 yıllık iç savaşı sona erdirmek için çaba harcayan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

Komite, ödülün aynı zamanda yaşadıkları büyük güçlükler ve suistimallere karşın adil bir barış umudundan vazgeçmeyen Kolombiya halkına, sivil savaşın sayısız kurbanının yakınlarına ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara bir armağan olduğunu açıklamıştı.

ICAN KİMDİR?

ICA​N çalışmalarına ilk olarak 2007 yılında başladı. ICAN’in ortaya çıkışını sağlayan temel gelişme, NPT'nin (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması) 2005 yılında gerçekleşen Gözden Geçirme Konferansı’nın nükleersiz bir dünya hedefine ulaşma yönünde adım atma konusunda başarısız olması oldu. ICAN, kurulduğu günden beri nükleer silahların tamamen yasaklanmasını sağlayan bir anlaşmanın imzalanmasını sağlayacak hareketin inşası için çalışıyor.

ICAN nükleersiz bir dünyaya giden yolun sınırlandırma ya da sayı azaltmaktan değil, nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasından geçtiğine inanıyor.

Bugüne kadar tüm dünyada 60’dan fazla ülkede 200’ün üzerinde organizasyon ICAN’i desteklediğini açıkladı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzledikçe gaza geleceksiniz: Borsa ve para konulu 10 film