Nobelli yazar Nadine Gordimer hayatını kaybetti

Nobelli yazar Nadine Gordimer hayatını kaybetti

Nobel Edebiyat Ödüllü Güney Afrikalı yazar Nadine Gordimer 90 yaşında hayatını kaybetti. Ailesinin yaptığı açıklamaya göre ünlü yazar, 'Johannesburg'daki evinde uyurken huzurlu bir şekilde' hayata gözlerini yumdu

14 Temmuz 2014, Pazartesi 17:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güney Afrika’da Nelson Mandela’nın öncülük ettiği ırk ayrımı karşıtı (anti-apartheid) hareketin güçlü yazarlarından olan Gordimer, Nobel Komitesi tarafından “muhteşem, destansı bir yazar” olarak nitelendiriliyordu.

Gordimer, 1974'de Man Booker Ödülü'nü ve 1991'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştı.

Nelson Mandela’nın, 1990’da hapisten çıktıktan sonra görmek istediği ilk isimlerden birinin de Gordimer olduğu biliniyor.

9 YAŞINDA YAZMAYA BAŞLADI


Nadine Gordimer 20 Ekim 1923'de Güney Afrika'nın Gauteng kentine bağlı Springs'de bir Yahudi sarrafın kızı olarak dünyaya geldi. Kalbindeki bir rahatsızlığından dolayı ilkokul derslerini evinde aldı, daha sonra bir kilise okuluna gitti. 9 yaşında yazıya başladı ve 14 yaşındayken Johannesburg'daki bir çocuk dergisinde (Come Again Tomorrow - Yarın Tekrar Gel) adlı ilk kısa hikâyesi yayınlandı.

Witwatersrand Universitesi'ndeki öğrenimini tamamlamadan bıraktı. 1949 yılında Johannesburg'da Face to Face (Yüz Yüze) adlı ilk hikâye kitabı yayınlandı.

ESERLERİ 40'TAN FAZLA DİLE ÇEVRİLDİ


1953 yılında da The Lying Days adlı ilk romanı yayınlandı. Afrika, Avrupa ve Amerika'yı dolaştı. Eserlerinde genelde Afrika'daki çalkantılarını irdelemekte, ırk ayrımı karşıtı fikirlerini yansıtmaktadır. Eserleri 40'ın üzerinde dile çevrildi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Afrika'nın 5 bin yıllık ilkel kabilesi: Pigmeler