Nokia 150. Yaşını Kutluyor

Son yıllarda düşüşe geçmiş olsa da teknoloji dünyasının en önemli firmaları arasında yer almaya devam eden Finli teknoloji devi Nokia, 150.

12 Mayıs 2015, Salı 23:36
A A
Nokia 150. Yaşını Kutluyor

Teknoloji dünyasının en köklü firmaları arasında yer alan ve birkaç yıl öncesine kadar teknoloji dünyasının en etkili firmaları arasında yer alan Finli teknoloji devi Nokia, bugün 150. yaş gününü kutladı. Maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından bir orman sanayi işletmesi olarak kurulan Nokia’nın kökenleri 12 Mayıs 1865 tarihine kadar uzanıyor.

Son yıllarda akıllı telefon pazarında istediği başarıyı yakalamayan Nokia’nın akıllı telefon departmanını geçtiğimiz yıl tamamlanan dev anlaşmayla Microsoft’a satmasının firmayı bitirebileceği düşünülmüş olsa da, Finli teknoloji devi ayakta kalmayı başardı. Telekomünikasyon ekipmanları ve servisleri geliştiren Networks departmanı sayesinde yeniden yükselişe geçen Nokia, Microsoft anlaşmasında belirlenen kısıtlamaların sonlanmasıyla beraber akıllı telefon pazarına da geri dönecek gibi görünüyor.

150 yıllık tarihi boyunca teknoloji dünyasına eşsiz katkılar sağlayan Nokia, teknoloji tarihinde oldukça önemli bir rol oynadı. Telekomünikasyon teknolojilerinin gelişmesinde öncü olan firmaların başında gelen Nokia, 1991 yılında gerçekleştirilen ilk GSM aramanın arkasındaki firmaydı.

 

MediaTek Meizu’ya Yatırım Yapıyor

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.