Nokia son 10 yılda ilk kez kaybetti

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, üçüncü çeyrekte 559 milyon Euro zarar açıkladı

16 Ekim 2009, Cuma 15:15
A A

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, üçüncü çeyrekte 559 milyon Euro zarar açıkladı ve böylece son 10 yılda ilk kez çeyreklik dilimde zarar etmiş oldu. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, bu yıl üçüncü çeyrekte satışlarının yüzde 20 gerilemesi yüzünden 559 milyon Euro zarar ettiğini bildirdi. Şirket, geçen yıl aynı dönemde 1,09 milyar Euro kâr açıklamıştı. 

Şirketin geçen yıl Temmuz-Eylül döneminde 12,2 milyar Euro olan satışları ise bu yıl aynı dönemde 9,81 milyar Euroya geriledi. Cep telefonu sektörü finansal krizden ciddi biçimde etkilense bile Nokia, cep telefonu piyasası görünümünün düzeldiğini bildirdi. Bu yıl cep telefonu satışlarıyla ilgili tahminlerinde değişiklik yapan Nokia, önceki yıla göre bu yıl cep telefonu satışlarının yüzde 7 düşmesini beklediğini belirtti. Nokia, daha önce bu düşüş oranını yüzde 10’dan daha fazla olarak kaydetmişti. 

Geçen yıl üçüncü çeyrek ve bu yıl ikinci çeyrekte, küresel cep telefonu satışlarında piyasanın yüzde 38’ine sahip olan Nokia’nın, bu yıl üçüncü çeyrekte de pazar payı değişmedi. Dördünce çeyrekte büyüme beklemeyen şirket, geçen yıl üçüncü çeyrekte 72 Euro olan ortalama cep telefonu satış fiyatının bu yıl aynı dönemde 62 Euroya, bu yılın ikinci çeyreğine göre ise değişmediğini belirtti. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.