Nöropati nedir?

“Nöropati nedir?” diye Nöroloji Uzmanı Celal Salçini’ye sorduk. Sinir sistemini oluşturan nöron hücrelerinin hastalığına nöropati denir. Nöropatik ağrılar; bölgesine, süresine ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bu ağrılar genetik olabileceği gibi edinsel yani yaşa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

21 Ocak 2020, Salı 17:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Nöropati, sinir sisteminde diyabet kaynaklı ortaya çıkan hasara denir. Uzun yıllar kontrolsüz devam eden diyabet, sinir sisteminde sorun yaratır, organlarda hasar bırakır, ayakları, bacakları, kolları, elleri, kalbi, mideyi, bağırsakları ve sindirim sistemini etkiler.

Nöropati, diyabet hastalarının yarısından fazlasında bulunur. Hastalığın süresi uzadıkça da ortaya çıkma olasılığı artar.

Her ne kadar nöropatinin kesin nedeni bilinmese de, yüksek kan şekeri ya da insülin yetersizliği dolayısıyla ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. 

Ayrıca damar değişikliklerine bağlı olarak vücudumuzdaki organlara yeterli düzeyde gitmemesi de, nöropatiyi artıran bir etken olarak gösterilmektedir. Genel olarak glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c) değerlerinin yüksek seyretmesi ve sinirlerde şekerin (sorbitol) birikmesinin nöropatiyi ortaya çıkardığı zannedilmektedir.

Nöropatinin belirtileri, vücudun etkilenen bölgesine göre değişiklik gösterir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kaygı bozukluğu türleri nelerdir?