Norveç Başbakanı Erna Solberg'den çocuk isteği

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Norveçlilere 2 çocuk yapması çağrısında bulundu. Solberg, sayının artmaması durumunda refah sisteminin tehlikeye gireceğini söyledi

02 Ocak 2019, Çarşamba 09:28 Son Güncelleme:
A A
Norveç Başbakanı Erna Solberg'den çocuk isteği

Yeni yıl konuşmasını gerçekleştiren Norveç Başbakanı Erna Solberg, konuşmasının büyük bir bölümünü Norveç refah sistemine ve sistemin ayakta kalması için gerekli olan nüfus artışına ayırdı.

Norveçli kadınların ortalama 1.6 çocuk doğurduğuna işaret eden Başbakan Solberg, Norveç refah sisteminin sürdürülebilirliği için çocuk sayısının yeterli olmadığını vurgulayarak Norveçlilerden en az 2 çocuk yapmalarını istedi.

'10 YIL DAHA SORUNSUZ AYAKTA KALIR'

Solberg, şimdiki sistemin 10 yıl daha sorunsuz bir şekilde ayakta kalacağını, vergi ödeyen nüfusun artmaması durumunda ise Norveç refah sisteminde sorunların baş göstermeye başlayacağını bildirdi.

2004 yılından bu yana muhafazakâr ve liberal muhafazakâr görüşlü Höyre Partisi başkanlığını yürüten ve 2013 ve 2017 yıllarındaki seçimlerden zaferle ayrılarak Norveç başbakanlığına seçilen 58 yaşındaki Erna Solberg iki çocuk annesi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Türkiye’ye destek mesajı