Nudizm nedir? Tamamen çıplaklık anlayışı nereden gelir? Nudistler nasıl yaşar?

Kişilerin sosyal bir ortamda olmalarına rağmen çıplak bir şekilde doğa ile bütünleşmelerine nudizm adı veriliyor. Naturizm olarak da adlandırılan bu akımı benimseyen kişiler de nudist olarak adlandırılıyor. Peki nudizmin cinsellik ile bir bağı var mı? Seksüel bir anlam taşıyor mu? Gelin nudistlere yakından bakalım...

14 Ekim 2021, Perşembe 19:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Nudizm (Naturizm) cinsellikten bağımsız olarak bir sosyal çıplaklık yaşam tarzı ve bu yaşam tarzını savunan bir kültürel hareket. İki terim büyük ölçüde birbirinin yerine geçebilir olsa da, nudizm çıplaklık pratiğini vurgularken, naturizm doğayla uyumu ve bu pratiğin bütünleştiği çevreye saygıyı destekleyen bir tutumu vurguluyor.

Nudistler farklı felsefi ve kültürel geçmişe sahip. Bu anlamda tek bir naturist ideoloji yok. Etik ya da felsefi nudizmin uzun bir geçmişi var. Pek çok savunucusu kıyafetsiz bir şekilde doğadan keyif almanın yararlarını savunuyor. 

Nudizm ile ilgili hareketler ilk olarak 20. Yüzyıl'ın başlarında, yani 1900'lerden itibaren sosyal çıplaklığı teşvik etmek ve bu amaçla özel kamp alanları ve tatil köyleri kurmak için kuruluşların ortaya çıkmasıyla başlamış.

1960'lardan bu yana ise kamuya açık yerlerin giyim-isteğe bağlı eğlence için kabul edilmesiyle birlikte, kendilerini naturist veya nudist olarak tanımlamayan bireyler de çıplak etkinliklere gelişigüzel katılabilmiş.

1974'te Fransa'nın Agde kentinde düzenlenen Uluslararası Naturist Federasyonu (INF) XIV Kongresi'nde naturizm şu şekilde tanımlanıyor:: 

Naturizm kendine saygıyı, başkalarına ve çevreye saygıyı teşvik etme niyetiyle toplu çıplaklık uygulamasıyla karakterize edilen doğayla uyumlu bir yaşam biçimidir.

Birçok çağdaş naturist ve naturist kuruluş, sosyal çıplaklık uygulamasının cinsel aktivite ile bağlantılı olmaması gerektiğini savunuyor. Yapılan bazı araştırmalar, naturizmin benlik saygısını artırmaya yardımcı olabileceğini ve dolayısıyla dengeli bir cinselliğe sahip olmak üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. 

Çeşitli sosyal, kültürel ve tarihsel nedenlerle, sıradan halk, medya naturizm ve cinsellik arasındaki ilişkiye dair basitleştirilmiş bir görüşe sahip ve bunu öyle sunuyor.  

Uluslararası Naturist Federasyonu şöyle açıklıyor:

Her ülkenin kendine has bir naturizmi vardır ve hatta her kulübün kendi özel karakteri vardır, çünkü biz insanların da kendi karakteri var.

Nudist ve naturist kavramlarınn kullanımı coğrafi ve tarihsel olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin ABD'de nudist ve naturist aynı anlamlara sahip. Ancak İngiltere ve İskoçya'da bu iki terim arasında bir ayrım bulunuyor. 

Şimdi gelin Bulgaristan'da, Yunanistan'da, Ukrayna'da hatta soğuk mu soğuk Rusya'da bile özel plajları olan nudistlerin hayatına yakından bakalım... 

Nudist çevrelere girmekten çekinen erkeklere öncelikle belirtelim. Nudist çevreler erkeklerin çıplaklıktan tahrik olmasının gerçekleşmediğini belirtiyor. Çünkü nudist çevrelerde kişilere o kadar fazla sorumluluk yükleniyor, o kadar çok etkinlik yapılıyor ki, insanların aklına tahrik olma fikri bile gelmiyor. Çoğu nudist, kendisinin ve çevresindekilerinin çıplak olduğunu bile unuttuğunu belirtiyor. Hatta nudistlere göre kişi tamamen çıplak olduğunda tahrik edici değil. 

Nudist olmak için iyi bir vücuda ihtiyacınız yok!

Yaşınız, bedeniniz ne olursa olsun, nudizm sizi kucaklıyor. Burada amaç doğa ile bütünleşmek. Birilerine kendinizi beğendirmek değil. Hatta nudist çevrelerde bir kişininin vücudu, görünümü hakkında iyi ya da kötü şaka yapma hakkı da verilmiyor. Bu anlamda beden olumlama açısından değerli bir alan. Çünkü nudizm bir güzellik yarışması değil!

Nudizm için yaş sınırı var mı?

Nudizm her yaştan, cinsiyetten insana açık bir sosyal oluşum. Hatta nudist kamplarda, çiftlere varsa çocukları ile gelmeleri de teşvik ediliyor. Hatta çocuklar pek çok nudistten daha hevesli nudistler sayılabilir. Çünkü toplumsal kurallarla henüz çerçevelenmemiş, utanma duygusu ile tanışmamışlardır. Bu anlamda dünyadaki nudist kamplarında çocukların da vakit geçirebileceği alanlar bulunuyor. Ancak tabii ki bu organizasyonlara ailelerin gözetimi altında katılmaları gerekiyor. Bu arada, nudizm anlayışına sahip, nudistlere özel otellerde havuz, otele ait sahil gibi imkanlar varsa ve konukların çocukları henüz tuvalet alışkanlığı edinmemiş bir yaştaysa, onların havuza veya denize çıplak olarak girmesi yasak. 

Nudistler kış aylarında ne yapıyor?

Genel olarak çıplak olmayı tercih eden nudistler, sonbahar kış aylarında üşümekten korunmak için giyiniyorlar. Çoğu nudist organizasyon açık hava etkinliklerini, kamplarını ve otellerini kış aylarında kapatıyor. 

Nudistler ne aseksüel ne de cinsi sapık...

Nudistler ne aseksüel ne de cinsi sapık...

Nudistler ne vücutlarını inkar ediyor ne de sapıklar. Nudistler de evleniyor, çocuk sahibi oluyor, belli toplumsal kurallara uyum sağlıyor ve toplumsal ve bireysel ahlak gibi kavramlara sahipler. Nudizm anlayışına sahip kişiler, kendileri gibi olan insanlarla bu çıplaklığı paylaşıyorlar ancak bu onların cinsi sapık olduğunu göstermiyor. Hatta özel hayatlarını başkalarının yanında yaşamıyorlar. Bu anlamda bazı farklı anlayışa sahip özel gruplardan ayrı tutulmaları gerekiyor. Nudistlerin asıl amacı doğa ile bütünleşmek. 

Hatta nudist toplantı ve organizasyonlarda toplum içinde cinsellik, teşhircilik ve röntgencilik kesinlikle yasak, aynı zamanda hoş karşılanmıyor. Bu türde davranan kişiler organizasyondan ihraç ediliyor ve bir daha bu tür organizasyonlara gelmeleri yasaklanıyor. Bu anlamda nudist toplantılar, diğer toplantılar gibi geçiyor. Tek fark, üzerinizde hiçbir kıyafetinizin olmaması. 

Nudizm yasa dışı mı?

Toplumsal düzenin korunması amacıyla pek çok ülkede çıplaklık yasa dışı. Ancak özel bir organizasyon yapısı olan nudizm yasa dışı değil. Çünkü çıplaklık sadece kendileri gibi olan insanların arasında, özel organizasyonlarda ve mekanlarda gerçekleştiriliyor. Ancak İran, Irak ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde nudizm yasa dışı olarak görülen bir faaliyet. 

Bu arada uluslararası sularda serbestlik ilkesine göre nudist turlar yasal ve bu turlara müdahale etmek yasak. 

Dünyanın en ünlü nudist tatil bölgeleri

Dünyanın en ünlü nudist tatil bölgeleri

İsveç'te 70'in üzerinde, Norveç'te ise 20'nin üzerinde nudist plaj bulunuyor. Sanıyoruz ki bu konuda en açık fikirli yerler İskandinavya bölgesine bulunuyor.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Francisco da nudist anlayışa sahip kişilere ev sahipliği yapan şehirlerden biri.

Brezilya'daki Praio de Pingo sahili ise giyinik olmanın yasak olduğu bir sahil. Yani burada sahili değerlendirmek istiyorsanız, tüm kıyafetlerinizi çıkarmanız gerekiyor. Eğer utangaçsanız, onlar için özel bir sahil de mevcut.

Meksika'nın Cancun bölgesinde yer alan Hidden Beach Resort ve Temptation Resort Spa da nudistlere ev sahipliği yapıyor. 

ABD'nin bir başka eyaleti olan Florida'da da Pasco Country, ABD'nin nudist başkenti olarak anılıyor. Burada yüzlerce nudist temalı tatil beldesi bulunuyor. Burada pek çok Avrupalı nudistle de karşılaşmanız mümkün.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Yeşil Mutabakat" için atılması gereken ilk adımlar