Nükleer bölgede terk edilen hayvanları kurtardı

Japonya'nın Fukuşima kentine 2011 yılında meydana gelen nükleer felakette, 2 binden fazla kişi ölmüş ve yüz binlerce insan evlerinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Sakae Keto hariç! Sakae Keto nükleer felaketin etkilerine rağmen bölgede kalarak kedi, köpek ve diğer canlıları kurtarmaya karar verdi. Keto, hayvanlara bakmak için ayda 7 bin dolar harcıyor.

04 Mart 2021, Perşembe 16:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
EN FAZLA YIKIMA NEDEN OLAN İKİNCİ NÜKLEER VAKA

EN FAZLA YIKIMA NEDEN OLAN İKİNCİ NÜKLEER VAKA

Japonya’nın Okuma bölgesinin başkenti Fukuşima’da 11 Mart 2011'de dünyanın gördüğü en büyük nükleer facialardan biri meydana geldi. 9,1 şiddetindeki deprem ile sarsılan ve ardından meydana gelen tsunami nedeniyle Fukuşima Daiichi nükleer santralinde peş peşe patlamalar yaşandı.

Olay anında 2 bin 203 kişinin öldüğü, günümüze dek radyasyonun etkileri nedeniyle 18 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte Fukuşima, 1986'da yaşanan Çernobil nükleer felaketinin ardından en fazla yıkıma neden olan ikinci nükleer vaka olarak tarihe geçti.

"TERK EDİLMİŞ HAYVANLAR BULDUM, ÇOK ÇARESİZLERDİ"

"TERK EDİLMİŞ HAYVANLAR BULDUM, ÇOK ÇARESİZLERDİ"

NTV'de yer alan habere göre, felaketin ardından patlamanın neden olduğu radyasyondan kaçınmak için 164 bini aşkın kişi bölgeden zorunlu olarak göç etti. Ancak, Sakae Kato bölgedeki terk edilmiş hayvanları korumak için bölgeden ayrılmadı.

Eskiden küçük bir inşaat firmasına sahip olan 57 yaşındaki Keto, “İnsanlar terk ettikten sonra, buradaki evlerin yıkımıyla ben uğraştım. Bu evlerin birçoğunda terk edilmiş evcil hayvanlar buldum ve çok çaresizlerdi. Bu beni çok etkiledi. Hayvanların tamamını bulduğumdan ve hepsine yardım ettiğime emin olmak istiyorum. Bunun ardından ister bir saat, ister bir gün sonra huzur içinde ölebilirim” dedi.

AYDA 52 BİN TÜRK LİRASI HARCIYOR

AYDA 52 BİN TÜRK LİRASI HARCIYOR

Kato, ayrıca bölgede başı boş kalan yaban domuzlarına da baktığını ve tüm hayvanların bakımı için ayda yaklaşık 7 bin dolar (yaklaşık 52 bin Türk lirası) harcadığını söyledi. 

Bununla birlikte Kato, nükleer olarak kirlenmiş bir bölgede yer alan evinde Pochi adlı bir köpek ile 40 kediye baktığını ve 23 kediyi çeşitli hastalıklar dolayısıyla kaybettiğini açıkladı. Kedilerin ayrıca, ailesinin üç nesildir sahip olduğu arazide kalması için ona bir sebep verdiğini belirten Kato, "Ayrılmak istemiyorum, bu dağlarda yaşamayı seviyorum" dedi.

TEMİZ SU İÇİN DAĞLARA GİDİYOR

TEMİZ SU İÇİN DAĞLARA GİDİYOR

Ayrıca, Kato’nun iki katlı ahşap ev, yaşanan depremin ve tsunaminin ardından onarım yapılmadığı için kötü bir durumda bulunuyor. Bununla birlikte bölgede su şebekeleri çalışmadığından Koto’nun temiz su için her gün dağların ötesindeki nehirden su şişelemesi ve umumi tuvaletlere gitmesi gerekiyor.

Kato yüksek radyoaktif seviye nedeniyle yaşama elverişli olmadığı için Japonya hükümeti tarafından ziyarete açık ancak sürekli ikamet edilmesi yaşanan bir bölgede yaşıyor. Bölgede onun dışında tarımla uğraşan ve yılın belirli zamanlarında gelen birkaç çiftçi bulunuyor.

"EVİM 2 VEYA 3 YIL DAYANABİLİR"

"EVİM 2 VEYA 3 YIL DAYANABİLİR"

Kato, "Evim iki veya üç yıl daha dayanabilir. Duvarlar eğilmeye başladı. Ancak evimin yakınlarında yapılan nükleer arındırma çalışmaları bana başkalarının da buraya kalıcı olarak dönebileceğine dair umut veriyor” dedi.

Fukuşima’daki radyasyon seviyeleri Tokyo'dakinin yaklaşık 20 katı ve hala sağlık için elverişli değil.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TOKİ inşaatlarının atık malzemeleri sokak hayvanları için sıcak yuvaya dönüşüyor