Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusu

CHP milletvekilleri ve bazı STK'lar, katıldığı bir programda 'küçük çocuklarla evlenilebileceğini' söyleyen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulundu

12 Ocak 2015, Pazartesi 15:06
A A
Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusu

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter ile çeşitli STK temsilcileri Ankara Adliyesi'ne gelerek, katıldığı bir programda ’küçük çocuklarla evlenilebileceğini’ söyleyen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde açıklama yapan Nazlıaka, "Bizler suç duyurusunda bulunmaktan bıktık, bu zihniyetler konuşmaktan bıkmadılar. Bugün burada kadını eve kapatan, sadece annelik üzerinden tanımlayan, çocuk gelinlere ilişkin bunları aileleri masum bulan zihniyetten güç alarak, cesaret alarak  6 yaşındaki çocukla evlenilebilir cümlesini kullanan Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulunacağız'' dedi.

RESMİ KAYITLARDA ÇOCUK GELİN SAYISI 181 BİN

4 yıl içerisinde resmi kayıtlara geçen çocuk gelin sayısının 181 bin olduğuna dikkat çeken Nazlıaka, "Bu rakamlara sadece resmi kayıtlara geçen çocuk gelinleri yansıtıyor. Gerçekte bunun çok daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. TÜİK verilerine göre, 2011 yılına göre 10 bin 874 çocuk gelin varken 2012’de bu rakam 12 bin 130’a yükselmiştir. Yine TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2013 yılında 1 milyon 283 bin 62 bebek doğdu. Bu bebeklerin 326’sı 14 ila 15 yaşlarındaki kız çocukları dünyaya getirirken, 15 ile 17 yaşları arasındaki kız çocukları 20 bin 374 doğum gerçekleşti" dedi.

Aylin Nazlıaka sözlerine şu şekilde devam etti; "Türkiye’de insan hakları ihlalinden en fazla zarar gören kesin kadınlar ve çocuklar. Bu dönemde muhafazakar otoriter girişimler ’hamile kadınların sokakta dolaşması doğru değildir’ gibi cümlelerle üremektedir. Yine bu muhafazakar otoriter girişimlerin,’ kadınlar çalışmasın’, ’kadın spikerler ekranda görünmesin’, ’6 yaşında çocukla evlenilebilir’ gibi cümleler kuran Nurettin Yıldızlar’a ihtiyacı vardır. Çünkü bu kişiler sapkın zihniyetlerini dini kullanarak topluma dayatmaya çalışmaktadır. Sivil toplum örgütlerinin te

NUR SERTER: O ŞAHIS VAKIF BAŞKANLIĞINDAN ALINMALIDIR

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter ise, suç duyurusunda bulundukları Yıldız’ın başkanı olduğu vakıf başkanlığından alınması gerektiğini ifade ederek, "Nurettin Yıldız adı verilen şahsın ne yazık ki bir vakfın başkanıdır. Ben öncelikle bu vakfın o kişiyi başkanlıktan arz etmesini talep ediyorum. Bu kişinin yapmış olduğu açıklama açıkça çocuk tecavüzüne teşviktir. Bunun başka bir anlamı yoktur. 6 yaşındaki bir çocukla evlenemezsiniz. Ancak 6 yaşındaki çocuğa tecavüz edersiniz. O neden bu çok vahim bir açıklamadır. Sapkın zihniyetlere bu toplumun bütün ahlaklı insanlarının dur demesi ve çocuk örgütlerinin de bu konuda olaya sahip çıkmasını talep ediyorum" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...