Nurettin Tümen: Kaybolmaya yüz tutan mesleklere eleman gelmiyor

Karabük Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen 12 yıldır bu görevdeymiş.

25 Temmuz 2018, Çarşamba 01:32
A A

TAŞIMACILIK ÖNEMLİ

1995 yılında il olan Karabük’ün nüfusu, ilçeleriyle birlikte 230 bin kişiymiş. 8’i merkezde, 7’si ilçelerde olmak üzere 15 oda ve toplam 8 bin aktif üye varmış. Karabük Demir Çelik Fabrikası orada olduğundan, taşımacılık burada önemli.

SAFRANBOLU TURİZMİ

Bu fabrikaya bağlı olarak yan sanayi ürünleri yapan sektörler önem kazandı. Karabük Üniversitesi’ndeki 56 bin öğrenci şehire ekonomik katkı sağlıyormuş. Başkan Nurettin Tümen; “Ülke genelindeki ekonomik sıkıntılar bizim için de geçerli. Ancak bizdeki Safranbolu, turizm açısından, özellikle o bölgedeki esnafa biraz nefes aldırıyor” dedi.

MESLEK OKULU AÇILMALI

Başkan Nurettin Tümen; “Bizim en büyük sıkıntımız, kaybolmaya yüz tutan mesleklere eleman gelmemesi. Mevcut eğitim sistemi uygun olmadığı için, çırak pek yetişmiyor. Bu konuda, gerekli olan sektöre eleman yetiştirmek için meslek okulları açılmalı. Ayrıca küçük esnaf olarak bizim alt yapımız, büyüklerle rekabet edecek düzeyde olmadığından sıkıntı yaşıyoruz” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.