Nusret Gökçe'ye 40 milyon TL'lik telif hakkı davası!

Nusret Gökçe'nin başı telif haklarıyla dertte! Ünlü işletmeci, iki sanatçının tasarımlarını izinsiz olarak peçeteden baharatlıklara kadar her yerde kullanınca 40 milyon TL'lik davayla karşı karşıya kaldı.

14 Nisan 2021, Çarşamba 12:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

'Tuzlama' (saltbae) hareketiyle dünya çapında şöhrete kavuşan, 34.4 milyon takipçili Instagram hesabından yaptığı paylaşımlarla adından söz ettiren Nusret Gökçe, telif hakkı kriziyle ABD medyasının gündeminde yer alıyor. Türkiye dışındaki ilk restoranını ABD’de açan Gökçe, Miami’deki mekanın tasarımı sırasında William Hicks ve Josphe Iurato isimli iki sanatçıyla anlaştı.

Gökçe, iki isimden restoranın duvarlarına kendisini meşhur eden tuzlama hareketini yapmalarını istedi. Miami’deki restoranda kullanılan duvar resimleri, daha sonra Nusret’in Doha, Dubai ve New York’taki şubelerinde de yer aldı.


Sözcü'de yer alan habere göre; sanatçılardan William Hicks, 2020 yılında Gökçe ve şirketinin, söz konusu tasarımları duvarlarda kullanmakla kalmayıp restoranların camlarında, menülerde, peçetelerde, paket servis kutularında ve baharatlıklarda da kullandığını tespit etti.


Bu durumun kendilerinden izinsiz bir şekilde gerçekleştiğini öne süren Hicks ve Josphe Iurato, Manhattan Federal Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Telif hakkı davası açan sanatçılar, dünyaca ünlü işletmeci Nusret Gökçe'den 5 milyon dolar (40 milyon TL) tazminat talebinde bulundu.


Mahkeme belgelerine göre, Hicks ve Iurato, Nisan 2020’de eserlerin kullanımının durdurulması için Nusret Gökçe ve şirketine bildirimde bulunsa da bir sonuç alamadı.

Dava dosyasında adı geçen şubeler arasında; New York, Dubai, Abu Dhabi, Ankara, Etiler, Mykonos ve Bodrum Yalıkavak Marina bulunuyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kanto'nun Kraliçesi Nurhan Damcıoğlu'na zaman işlemiyor!