NYT muhabiri için film gibi operasyon

Afganistan'da 4 gün önce kaçırılan New York Times muhabiri Stephen Farrell, sert bir operasyonla kurtarıldı

09 Eylül 2009, Çarşamba 13:00
A A

Afganistan’ın kuzeyinde Taliban’ın elinde 4 gündür rehin tutulan New York Times muhabiri Stephen Farrell, savaş filmlerini aratmayan bir operasyonla kurtarıldı. Kurtarma operasyonunda bir İngiliz askerinin de yaşamını yitirdiği belirtildi. 

Associated Press ajansı, iki askeri yetkiliye dayanarak, Kunduz vilayetinde bir eve sabaha karşı düzenlenen operasyonda bir Afgan kadın ile Farrell için tercümanlık yapan yerel gazeteci Muhammed Sultan Munadi’nin yanı sıra bir de İngiliz askerinin öldüğünü duyurdu. Rehine kurtarma operasyonu, İngiliz komandolar tarafından düzenlenmişti. Operasyonla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı. 

'GAZETECİ' DİYE BAĞIRDI AMA...  
Bu arada, İngiltere-İrlanda çifte vatandaşlığına sahip gazeteci Farrell (46), 2007’den beri çalıştığı New York Times gazetesine kurtarıldıktan sonra telefonla yaptığı açıklamada, operasyon anını anlattı. Farrell, Kunduz’un güneyinde militanlarca götürüldükleri evde hepsinin bir odada olduğunu, militanların baskın sırasında koşuşturduğunu, kendilerini öldürecekleri ve kaçmak zorunda olduklarını düşündüklerini söyledi. 

Farrell, yanındaki Munadi ile birlikte dışarı koştuğunu, yerel dilde ve İngilizce sesler duyduklarını, bir duvarın dibine geldiklerinde Munadi’nin "gazeteci" diye bağırdığını, ancak kurşunlar geldiğini anlattı. Birkaç dakika sonra İngilizce seslerin arttığını, kendisine doğru gelmelerini istediklerini belirten Farrell, Munadi’yi düştüğü yerde kalmış gördüğünü söyledi. Farrell, Munadi’nin birkaç adım önünde öldüğünü, kendisinin ise yaralanmadığını ifade etti. 

KAÇIRILMA GİZLİ TUTULDU
New York Times ayrıca, kurtarılıncaya kadar güvenliği için muhabirinin kaçırıldığı haberini kendilerinin ve diğer basın kuruluşlarının gizli tuttuğunu duyurdu. NYT’ın Yazı İşleri Müdürü Bill Keller, medyanın dikkatini bu olaya yöneltmesinin rehinelerin durumunu daha tehlikeye atacağı endişesini taşıdıklarını söyledi. 

Ölen Afgan gazeteci için üzüntülerini dile getiren Keller, "Steve’in serbest olmasından çok mutluyuz, ama onun özgürlüğünün maliyeti nedeniyle de üzgünüz. Olayların ayrıntısını öğrenmek için her şeyi yapıyoruz. Yüreğimiz Sultan’ın ailesiyle" dedi. Bu arada, Munadi ile daha önce birlikte çalışan ve kendisi de bir süre önce kaçırılan David Rohde adlı NYT muhabiri, Munadi’nin "olağanüstü bir gazeteci, meslektaş ve insan" olduğunu söyledi. 

Munadi’nin Afganistan’ı en iyi şekilde temsil ettiğini anlatan Rohde, kendisiyle çalışmaktan onur duyduklarını kaydetti. Farrel ile Munadi, cumartesi sabahı, Taliban militanlarının kaçırdığı tankerlere NATO’nun hava saldırısı düzenlediği ve onlarca sivilin öldüğü olay yerine gitmeye çalışırken kaçırılmıştı.
AA 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.