O, 2 çocuk annesi bir minibüs şoförü

Antalya'nın Kaş ilçesinde, minibüs şoförü Gülcan Güney, her gün saatlerce direksiyon sallıyor

06 Kasım 2013, Çarşamba 10:12
A A
O, 2 çocuk annesi bir minibüs şoförü

Yıllar önce televizyonda bir kadının kamyon şoförü olduğunu görünce heveslenen Güney, yorucu olsa da 8 yıldır işini severek yapıyor. 39 yaşındaki Gülcan Güney, ilçe merkezi ile çevresindeki mahalle ve köylere yolcu taşıyan Kaş Minibüsçüler Derneği’nde kendisine ait 2 minibüs çalıştırıyor. Üç çocuk annesi Güney, 2 minibüsünü de vardiyalı olarak kendisi kullanıyor. Ortaokul mezunu olan 3 çocuk annesi Gülcan’ın, bir oğlu Adnan Menderes Üniversitesi’nde, diğeri Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde, kızı da Antalya Adalet Meslek Lisesi’nde öğrenim görüyor. Hem baba mesleği olduğu için hem de televizyonda izlediği bir haberden etkilenip direksiyon başına geçen Gülcan Güney, sabah 07.00’da işbaşı yapıyor. Güney, yaz döneminde 01.30’a, kışları ise 22.00’a kadar direksiyon sallıyor.

KADIN KAMYON ŞOFÖRÜNÜN ETKİSİ

Kadınların her işi yapabileceğine inandığını söyleyen Güney, bu mesleğe nasıl başladığını şöyle anlattı: "8 yıldır bu işi yapıyorum. Babamdan sonra devraldım, baba mesleğim. Yıllar önce televizyonda gördüğüm bir haber de etkiledi. Bir kamyon şoförü bayan görmüştüm. Ona çok heveslenmiştim. İşimi çok seviyorum. Severek yapıyorum. Kendi ayaklarımın üstünde durduğum için de çok seviyorum. Bir kadın için farklı bir iş ama ben seviyorum." Gülcan Güney, meslektaşları ve taşıdığı yolcular arasında sevilen bir şoför. Kaş’ta yaşayan Hollandalı Sonia van der Sloot, Güney hakkında "Çok güzel araç kullanıyor. Harika bir şoför. Bir kadının minibüs kullanması çok güzel" görüşünü dile getirdi. Güney’le aynı durakta çalışan Hüseyin Korkut da "Kendini yetiştirmiş, kendi ayakları üstünde durmasını bilen, çok becerikli ve yetenekli bir bayan meslektaşımız" yorumunu yaptı. 

Ahmet ACAR/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.