O Çin lokantasının sahibi kapatmaktan vazgeçti

O Çin lokantasının sahibi kapatmaktan vazgeçti

Beyoğlu'ndaki bir Çin lokantası, Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslümanlara zulüm uyguladığı gerekçesiyle saldırıya uğramıştı. Lokantanın sahibinin Türk, aşçısının ise Uygur Türk'ü olduğu ortaya çıkmıştı. Lokantanın sahibi Cihan Yavuz olaydan sonra aldığı 'iş yerini kapatma' kararından vazgeçti

06 Temmuz 2015, Pazartesi 16:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Saldırıdan sonra Türkiye’nin birçok yerinden geçmiş olsun ve destek telefonları aldığını ifade eden işletmeci Cihan Yavuz "Birçok kişi emekli maaşlarını telif etti ama kabul etmedim.

Lokantaya yapılan saldırıdan sonra olayın sıcaklığı ile dükkanı kapatacağımı söyledim. Ama buranın halkı benim kararımı değiştirdi. Beni seviyorlar, ben de onları seviyorum. Kararımı değiştirdiler.

Kırılan camlarımı taktırdılar. Tamirata yardımcı oldular.

Ben de yeniden ’devam etme’ kararı aldım. Ama işlerim bayağı bir düştü.

Belki Ramazan nedeniyle böyledir. Ne kadar daha devam edecek bilmiyorum ama dayanabildiğimiz kadar bu şekilde dayanacağız" dedi.

 

 

'ALKOL BİLE SATMIYORUM'

Esnaf arkadaşlarına çok teşekkür ettiğini söyleyen Yavuz "Esnaf arkadaşlar birlik oldular. Camımı değiştirdiler, gitmememi söylediler. Ben de devam etme kararı aldım.

Ben burada kötü bir iş yapmıyorum. Ben Türküm. Uygur Türkü çalıştırıyorum. Sadece Çin yemeği yapıyorum, alkol dahi satmıyorum.

Helal yemek verdiğimiz için burasını Endonezya, Malezya, Singapur Müslümanları tercih ediyor" diye konuştu.

'ÇİN'E GİTTİM BASKI YAPILDIĞINI GÖRMEDİM'

Yavuz, şöyle konuştu;

 "Benim buradaki zararım işsizliğim. Zaten camımı esnafa arkadaşlar taktırdı. Ama 3-5 bin lira bir zararım olmuştur. Rehber olduğum için Çin’e defalarca gittim geldim.

Çin’de her köşede Uygur Türklerinin kebap sattığını gördüm. Şimdiye kadar kimsenin onlara baskı yaptığını görmedim.

Orada yaşayan arkadaşlarım var. Devamlı bana resimler gönderiyorlar. İftar yaptıklarını, namazlarını kıldıklarını gösteren resimler gönderiyorlar.

Gerçekten bir baskı varsa buna ben de karşıyım. Ne yapacaksak yapalım ama bunun gerçek olduğundan bir emin olalım.

Ondan sonra tepkimizi verelim. Ama tepki cam kırmak olmamalı. Çin Konsolosluğu’nun önünde yapılan barışçıl gösteriler güzel bir olay.

Tepkimizi bu şekilde verelim. Hep birlikte tepki verilecekse Çin saati kullanmayalım.

Ben de Çin lokantamı kapatayım. Ama benim gördüğüm kadarıyla bu kadar büyük olaylar yok."

ÇİN İLE ORTAKLIĞIMIZI ZEDELEMEK İSTEYENLER VAR

Cihan Yavuz "Bu işlerin hep Ramazan ayında patlaması neden biliyor musunuz? Çin ile Türkiye arasındaki vize olayı bitti. Bundan sonra Çinliler çok daha rahat bir şekilde Türkiye’ye gelebiliyor. Kaç milyon turist yurtdışına gidiyor. Bu pastadan biz de pay alacağız. Bunu istemeyenler var. Bunun için Çin ile ortaklığımızı zedelemek isteyenler var" şeklinde konuştu.

GİTTİĞİ YERE KADAR DEVAM EDECEĞİM

Yavuz, şöyle devam etti:

 "Dayanabildiğim yere kadar işime devam edeceğim. Halkımızın çok desteği var. Hepsinden Allah razı olsun. Aradıkları için çok mutlu oldum. Biraz hareketin olmasını ve işin olmasını istiyorum. Yaşanan olaydan sonra rezervasyon iptallerimiz oldu ama acenta yetkilileri bunun program değişikliğinden kaynaklandığını belirttiler. ’Bu olaylar tekrar olur mu?’ diye halk ta gelmek istemiyor. ’Grupları gönderirler mi?’ bekleyip göreceğiz. Uygur Türkü aşçımız ‘Ben bu olaylardan sonra daha fazla burada durmak istemiyorum’ dedi. Ben de olayın sıcağı ile lokantayı kapatacağımı söyleyince gitti. Lokantayı kapatırsam yine turist rehberliği yapacağım."

Murat DELİKLİTAŞ-Hasan YILDIRIM /DHA

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER PCR testlerinde mutasyon koronavirüs görünmüyor!