O da ne?: Bilinçli farkındalıkla seyahat nedir?

Hiç tatil sonrası dinleneceğinize yorulduğunuzu fark ettiniz mi? Seyahatten günler önce alışverişlere başlanır, yolculuktan bir gün öncesi tamamen valiz hazırlamaya harcanır, uzun uzun yapılacaklar ve gidilecekler listesi hazırlanır. Tüm seyahat listeye tik atmakla geçer. Dolayısıyla dinlenmek için çıktığımız yolculuklar çileye dönüşür. Ama başka türlüsü de mümkün. Nasıl mı? Bilinçli farkındalıkla seyahat ile.

28 Ocak 2021, Perşembe 14:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Ara ara kafanızı kaldırıp göğe bakmayı hatırlayın

Ara ara kafanızı kaldırıp göğe bakmayı hatırlayın

Şehir hayatının getirdiği telaş seyahatleriniz esnasında da sizi ele geçiriyorsa bir şeyleri değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Durumun farkına varın, üç defa derin nefes alarak sakinleşin. Nerede olduğunuzu fark edecek kadar yavaşladığınızda durun ve etrafınıza bakın. O çok ünlü kafeye yetişmeye çalışırken tatilinizin en güzel sohbetini kaçırıyor olabilirsiniz. Koşturmaca sebebiyle hatırlamakta dahi zorlanacağınız tatil anılarıyla eve dönmek istemediğinize eminiz.

 Yasaklı kelimeler

Yasaklı kelimeler

“Gerekli, şart, lazım” gibi kelimeleri tatile çıkarken yanınıza almayın, bırakın evde kalsınlar. Alışkanlıklarınızın dayatmalarına boyun eğmeyip yepyeni tecrübeler edinebilirsiniz. Yeni arkadaşlıklara ve yeni lezzetlere açık olun. Size yabancı ya da farklı gelen şeyleri eleştirmek yerine benimseyin; daha önce hiç tatmadığınız yiyecek ya da içeceklere bir şans verin. Tecrübe edeceğiniz detayların, buzdolabınızın üzerini süsleyen magnetlerden çok daha kıymetli olacağı kesin.

 Tek bir sırt çantasına sığmaya çalışın

Tek bir sırt çantasına sığmaya çalışın

Kısacık bir hafta sonu kaçamağı için o kocaman valize gerçekten ihtiyacınız var mı? Peki ya bir makyözünkini aratmayan büyüklükteki bir makyaj çantasına? Tatil süresince dış görünüşünüze takılıp anı kaçırmayın. Neyle neyi kombinlesem diye düşünerek veya dakikalarca gölgeli göz makyajı yaparak kısıtlı zamanınızı otel odasında ziyan etmeyin. İyi vakit geçirirken çok güzel göründüğünüze emin olabilirsiniz.


 Parklar ve bahçeler uğrak yerleriniz olmalı

Parklar ve bahçeler uğrak yerleriniz olmalı

Park, bahçe, meydan, işlek bir cadde gibi yerler en güvenilir ve popüler alanlardır; çünkü kalabalıktır. Etrafta neler olup bittiğini ancak kalabalık bir yerde oturup etrafı gözlemleyerek anlarsınız; insanlar nasıl konuşuyor, birbirlerine nasıl davranıp nasıl jetler yapıyorlar, ne yeyip ne içiyorlar, kıyafetleri nasıl, boş zamanlarını nasıl geçiriyorlar, nasıl alışveriş yapıyorlar ya da ne alıyorlar, günlük rutinleri nasıl size çok fikir verir. Kalabalık yerler insanların nasıl yaşadığını ve o toplumun kültürünü anlamanızı sağlar. İnsanlar farklı coğrafyalarda ya da kültürlerde yaşasa da sonuçta yine az ya da çok birbirine benzer.


 Asıl halkın takıldığı yerlere karışın

Asıl halkın takıldığı yerlere karışın

Tatil seyahatnamelerini, gezi bloglarını ve turist rehberlerini tarihe gömmenizi istemiyoruz elbette. Ancak, belli başlı turistik yerleri, çok yıldızlı otelleri ve ünlülerin akın ettiği restoranları eksiksiz ziyaret etmeye çalışırken, yerel halkın yaşantısını atlamamanızı öneririz. Şehrin alışkanlıklarına dahil olmaya çalışın, belki bir sokak satıcısından hayatınızın en lezzetli yiyeceğini alabilir, küçük bir pasajdaki butikten o günü asla unutmamanızı sağlayacak bir parça edinebilirsiniz.

  Instagram'ı tatil bitene kadar telefonunuzdan silin

Instagram'ı tatil bitene kadar telefonunuzdan silin

Gördüğünüz o muhteşem manzaraları paylaşmak harika, hayatınızın en lezzetli yemeğini arkadaşlarınız da görsün istiyorsunuz veya tam Instagram’a yüklemek istediğiniz selfie’yi çekmek üzeresiniz. Sizi anlıyoruz, ama bunları yaparken “anı yaşamayı” atlıyorsunuz. Takipçilerinize göstermek istediğiniz manzarayı kendi gözlerinizle görün. Başkaları için bu fedakârlığı yapmanıza inanın hiç gerek yok.


 Araba kiralamak yerine toplu taşıma kullanın

Araba kiralamak yerine toplu taşıma kullanın

Tatil esnasında taksi kullanmaktan uzak durun. Bunun yerine otobüs, tren, vapur gibi toplutaşıma araçlarını kullanmak, daha fazla yer görmenizi, yeni insanlar tanımanızı sağlar. Hatta tatil için seçtiğiniz yer eğer çok uzak değilse, gideceğiniz yere uçak yerine araba veya trenle gidebilir, bu şekilde daha önce hiç görmediğiniz şehirlerden geçebilir ve şahane manzaraları kaçırmamış olursunuz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'nin en görkemli 7 kayak merkezi