O en zeki köpek cinsi Jack Russell ve özellikleri

Maske’nin köpeği olarak tanınan Jack Russel terrier çok zeki, enerjik ve oyuncu bir köpek cinsi ve tabi ki tüm dünyada çok popüler. Rahat eğitilebilir olması ve oldukça zeki olması onun bu kadar tercih edilmesindeki başlıca sebeplerden biri

17 Haziran 2021, Perşembe 16:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
En akıllı ve eğitilmesi en kolay köpek cinsi

En akıllı ve eğitilmesi en kolay köpek cinsi

Jack Russell Terrier, bilinen en akıllı, eğitilmesi kolay ve tatlı köpeklerinden bir tanesi olmaktadır. Bunun yanı sıra sınır tanımaz enerjisi ile bilinen en çok “toprak kazan” köpek unvanının sahibidir.

İlk olarak 1795 yılında İngiltere, Oxford’da görülen Jack Russell Terrier, aslında bir ilahiyat öğrencisinin tilki avlamada yardımcı olabilecek bir köpek meydana getirmek istemesi ile oluşmuştur. Tüm dünya üzerinde 19. Yyda görülen Jack Russell Terrier, o kadar zeki ve enerji dolu bir köpek ki pek çok sinema filminde ona rastlamanız mümkün! Eğitilebilir oluşu, oyunculuğu, sahibine düşkünlüğü ve minicik bedeni ile oradan oraya koşturup duran bir Jack Russell Terrier’i kim istemez ki? İşte, Jack Russell Terrier hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler…

Köpeklerin toprak kazmaya olan düşkünlüğünü hepimiz biliriz, Jack Russel ise belki de tüm köpek cinsleri içinde en kazıcı olandır. İnanılmaz enerjik olan bu minik köpekler için “kazmak için doğmuş” bile denilebilir. Çok kalabalık bir köpek ırk grubu olan terrierlerin üyesi olan Jack Russel terrier aslında hepimize çok tanıdık gelen bir köpek zira başta Maske filminde Maske’nin köpeği Milo olmak üzere birçok filmde rol almış bir ırk

Hatta 2011 yapımı Artist filminde oynayan Uggie isimli Jack Russel terrier oyunculuğu ile insanları öylesine etkilemişti ki Uggie’ye Oscar verilmesi gerektiği söylenmişti. Tabi, hayvanların filmlerde kullanılması tartışmalı bir konu ve çoğu kez hayvanlar için hiç de keyifli bir deneyim olmuyor, bunu da belirtmemizde fayda var. İşte karşınızda zeki, enerjik ve sevimli Jack Russel terrier.

Jack russell terrier köpeklerin ortalama yaşam süreleri 13 ile 15 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Küçük ırk köpekler arasında bulunan bu sevimli canlılar erkekler 25 ile 38 santim arasında büyürken, dişiler yetişkinliklerinde 23 ile 36 santimetre arasında büyümektedirler. Erkek jack russell terrier köpeklerin büyüdüklerinde ortalama ağırlıkları 6 ile 8 kilogram arasındayken, dişilerde ortalama ağırlık 5,5 ile 7,5 arasında değişiklik gösterebilir.


Bu sevimli canlıların karakter özellikleri de bir o kadar sevimli diyebiliriz.

 • Oldukça enerjik olan jack russell terrier köpekler gün boyu koşuşturabilirler.
 • Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve yaşadıkları ortamı hemen sahiplenme eğilimindedirler.
 • Oyun oynamaya bayılan ve oldukça zeki olması nedeniyle birçok oyunu kolaylıkla öğrenebilen bu canlılarla çeşitli oyunlar oynamak için bolca köpek oyuncakları sahibi olmanızı öneririz.

Enerjik oluşu ve tüm gün oradan oraya koşma istekleri nedeniyle bu sevimli köpekler apartman yaşamına zaman zaman adapte olmakta zorluk yaşayabilmektedir. Bu nedenle bir jack russel sahiplenmeyi düşünüyorsanız apartman dairesi yerine geniş bir bahçenizin olması bu köpekleri daha çok mutlu edecektir. Elbette ki bahçeyi ve geniş alanları seven bu canlıları apartman dairelerinde de besleyebilirsiniz ancak bu köpeklerin rutin olarak enerjilerini harcamaları gerektiğini unutmamalı, her gün en az iki kere köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılamalısınız.

 • Jack Russel terrier diğer köpeklerle pek anlaşamaz.
 • Apartman hayatına çok uyumlu değildir. Apartman yerine bahçeli ev bu köpekler için çok daha uygun bir yaşam alanıdır.
 • Bazı Jack Russel terrierler aşırı havlayabilir.
 • Çocuklarla arası fena değildir.
 • Çoğu kedilerle pek anlaşamaz.
 • Yabancılarla ilişkileri dengelidir, yabancılara karşı ne çok saldırgan ne de çok samimi davranmazlar.
 • Jack Russel terrierler çok zekidir.
 • İnsanına ve diğer aile üyelerine karşı çok sevgi doludur.
 • Jack Russel terrierler bölgelerini koruma konusunda isteklidir, buna havlama eğilimleri de eklenince bekçi köpeği olarak çok başarılı oldukları söylenebilir.


Jack Russel terrier bakımı kolay bir kuçu

Jack Russel terrier bakımı kolay bir kuçu

Kısa tüylü Jack Russel terrier köpeklerin tüylerini arada bir taramak tüy bakımı için yeterlidir. Tırnaklarının uzamamasına dikkat etmek, düzenli olarak veteriner hekime kestirmek gerekir. Bu köpeklerin çok enerjik olduklarını söylemiştik, bu sebeple her gün en azından yarım saat egzersiz yapmalarına olanak tanımak daha sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlar.

Ne yazık ki sağırlığa yatkınlar

Ne yazık ki sağırlığa yatkınlar

Amerikan Jack Russel Terrier Kulübü’nün resmi sitesinde ırkın yatkın olduğu hastalıklar ile ilgili yayınladığı yazı gerçekten çok şaşırtıcı zira liste o kadar uzun ki listeye göre ırkın yatkın olmadığı hastalık yok denecek kadar az. Ancak bu listeye bakarak Jack Russel terrierlerin sağlıksız olduğunu düşünmek hata olur çünkü listedeki hastalıklar ırksal olmaktan ziyade her köpekte görülebilecek sağlık sorunları.

Jack Russel terrierlerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri sağırlık. Beyaz renkli köpeklerin çoğunu etkileyen sağırlık bu ırkta da görülüyor ve Jack Russel terrierler doğuştan tak taraflı ya da çift taraflı sağır olabiliyorlar. Bunun dışında gözlerinde de katarak ve glokom görülebiliyor. Yani Jack Russel terrier için genel olarak sağlıklı bir ırk denilebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kediler ve sahipleri arasındaki 5 ilişki türü