O filmler manavdan çıkmış

Atatürk'ün gerçek sesinin ilk defa işitilmesini sağlayan filmler, 1975 yılında bir manavda bulunmuş

27 Ekim 2010, Çarşamba 07:57
A A
O filmler manavdan çıkmış

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yakın tarihin, görsel ve işitsel arşivinin restoresi projesi kapsamında birkaç saatlik filmin restore edildiğini, bunların arasında Atatürk’ün Meclis’e hitabının da bulunduğunu bildirdi.

Gösterimin ardından emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Sami Şekeroğlu, gazetecilerin soruları üzerine, restore edilecek filmlerin, 25 yıl önce derleyip Sinema-TV Merkezine gönderdiğini söyledi. Prof. Dr. Şekeroğlu, Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili görüntülerin bir kısmının Avusturyalı bir grup, Atatürk’ün Meclis’te yaptığı konuşmaların tamamının ise Cezmi Ar tarafından çekildiğini belirtti.

Atatürk’e ait görüntüleri, 1975’te İkitelli’de bir manavda bulduğunu dile getiren Şekeroğlu, şunları anlattı:

“Manavda bir çocuk, yanında kutular var ve bir şeyler kazıyor, bize ’Filmleri kazıyorum ve film yapıştırıcı yapıyorum’ dedi. Baktım filmlerin üzerine ’Atatürk’ yazıyor. Onları bana vermesini istedim. 500 liralık yapıştırıcı çıkar bundan dedi. 250 liraya razı ettim. Bize daha çok film olduğunu söyleyerek, bir depoya götürdü. Hatırladığım kadarıyla o depo İpek Film’in deposuydu. Oradan birtakım filmler aldık ve kaçtık.”

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.