O kasap cezalandırıldı

O kasap cezalandırıldı

28 Kasım 2009, Cumartesi 16:34
A A

Şanlıurfa'da, dün kesime götürülürken kaçan ve yapılan uyuşturucu iğnelere rağmen sakinleşmeyen boğanın, arka ayaklarının vahşice kesilmesine tepki yağdı.

Kurban Bayramı'nın birinci günü; Hamidiye Mahallesi'ndeki kesim merkezine götürülen bir boğa, araçtan indirildikten sonra sahibinin elinden kaçmıştı. 4 saat yaşanan kovalamaca sonucunda eli bıçaklı kasap, boğayı etkisiz hale getirmek için vatandaşların gözü önünde arka ayak bilekleri ve boynuna bıçak darbeleri atarak yaralamıştı. Olayın ardından bugün, boğaya yapılan işkence kentte büyük tepkiye neden oldu.

Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kaçan boğayı ayak bileklerinden yaralayarak işkence yapan 28 yaşındaki kasap Mehmet Halil Çaylan'ı, haber bültenlerindeki görüntüleri inceleyerek tespit etti. Kasap olduğu saptanan Çaylan, polis tarafından evinden alınarak Yenişehir Polis Merkezi'ne getirildi.

Polis, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun "Hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar ile hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak" gibi hükümlerini kapsayan 12. ve 14. maddeleri gereği kasap Mehmet Halil Çaylan'a 900 TL idari para ceza kesti.

BELEDİYE 69 TL CEZA KESTİ

Boğaya yapılan işkencenin haber bültenlerinde yer alması yetkilileri harekete geçirdi. Vatandaşlar, kasabın cezalandırılmasını isterken; Şanlıurfa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından, boğaya işkence yapan adı öğrenilemeyen kasaba 'Kabahatler Kanunu'na göre 69 TL para cezası verildi.

Çaylan'a kesilen para cezası zabıtanın kestiği 69 TL ceza ile birlikte 969 TL oldu.

VALİLİK: 'TAKİPTEYİZ'

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yıldıray Malğaç, boğaya dün yapılan işkence nedeniyle bugün basın toplantısı düzenledi. Malğaç, görüntülerin Şanlıurfa'ya yakışmadığını belirterek, "Dün akşam büyük tepkileri neden olan basında ye alan görüntülere çok üzüldük. Bu tür görüntülerin bir daha yaşanmaması için gerekli denetimleri sıklaştırdık. Konuyu bütünü ile takip etmekteyiz" dedi.

FAKIKABA: 'VAHŞİCE BİR OLAY'

Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise, belediyenin bayramlaşma töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada; konudan çok rahatsız olduğunu belirterek, "Vahşice bir olay, tüylerim ürperdi. Ve böyle bir olayı affetmemiz, bağışlamamız mümkün değil. Zabıta arkadaşlarla görüştüm, gerekli cezayı vermişler. Fakat ben Belediye Başkanı olarak, sadece bu cezayla bırakmayı düşünmüyorum. Kendim de bu arkadaşı takip edeceğim. Akşam il dışına çıkmıştım, haberleri izleme fırsatım olmamıştı. Bana anlatılan şeyler ben şuan da bile rahatsız ediyor. Urfa halkı böyle bir halk değil. Urfa halkı; hayvanı, insanı, çevreyi seven bir halk ama arada böyle insanlar çıkıyor. Konunun cezasız kalmaması konusunda gerekli olan her şeyi mutlaka yapacağız" diye konuştu.

'KASABIN TÖVBE ETMESİ GEREKİYOR'

Hayvana eziyet edildiğini ve bu işlemin çocukların önünde yapılmasının yanlış olduğunu söyleyen Şanlıurfa İl Müftü Yardımcısı Mustafa Erdem de, yaşanan kurban vahşet görüntülerini internette izleyerek açıklamada bulundu. Erdem, şöyle konuştu: "Kurban Bayramı'nda kesinlikle hayvanlara işkence yapılmaması yönünde defalarca vaazlarımızda ve hutbelerimizde vatandaşlarımıza bu durumu anlattık. Buna rağmen bazı şahıslar, bu hataları yaparsa, bunu herkese mal edilmemelidir. Ne olursa olsun; hayvanlara eziyet etmek dinimizde haramdır. Böyle bir olayın meydana gelmesini bizler nefretle kınıyoruz. Çünkü hayvanların kesiminde işkence olmaması için dinimiz bize emir etmiştir. Bu durumda önceden ayakları kesilen bir hayvan yapılan işlem işkenceye uğramış oluyor. Boğazından hayvan kesilirse kurban makbul olur. Ama burada olayın işleniş tarzı yanlıştır. İşkence yapan kişinin günahı ve meballi çok olur. Bunun için o kişinin tövbe etmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

VATANDAŞ DA TEPKİLİ

Büyük tepkiye neden olan boğa eziyetini izleyen vatandaşlar da, görüntüler karşısında büyük ürpertti duyduklarını belirtti. Kurban kesiminin vahşette dönüştüğünü televizyonda izlediğini belirten 25 yaşındaki Hasan Kaya,"İzlediğim görüntüler bir vahşet sahnesi gibiydi. Olayı gerçekleştiren kasap sanki iyi bir şey yaptığını sanıyordu. Bu tür kişilerin cezalandırılması gerekiyor" dedi.

Yaralı bir kurbanın adak olması kabul olmayacağını söyleyen 33 yaşındaki İzzet Özkorkmaz ise, "Hayvana eziyet edilerek kesilen bir kurban kabul olmaz. Bunların yaptığı vicdana sığmaz. Bu kurbanın kesimi sırasında başı bile Kıbleye dönük değildi. İnsan hakları gibi hayvan hakları da vardır" ifadelerini kullandı.

POLİS VE ZABITA DENETİMLERİ ARTTIRDI

Olayın Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nün karşısında meydana gelmesi ile harekete geçen polis ve zabıta ekipleri; bayramda belirlenen kesim yerlerinin dışında kesim yapan kişilere ve hayvanlara eziyet yapanlara cezai işlem uygulayacaklarının bildirerek, denetimlerini sıklaştırdı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.