O kuş için yakalama kararı

Hollanda'da insanlara saldıran puhu kuşunun yakalanması için profesyonel avcı görevlendirildi. Kuş yakalana kadar vatandaşların şemsiyeyle kendileri korumaları istendi

04 Mart 2015, Çarşamba 12:39
A A
O kuş için yakalama kararı

Hollanda'da insanlara saldıran puhu kuşunun yakalanması için profesyonel avcı görevlendirildi. Kuş yakalana kadar vatandaşların şemsiyeyle kendileri korumaları istendi.

Başkent Amsterdam yakınlarındaki Purmerend kentinde insanlara saldırarak paniğe yol açan puhu kuşu, yakalanarak koruma altına alınacak.

Purmerend Belediyesi'nin bağlı olduğu Kuzey Hollanda Eyaleti, koruma altındaki hayvanlar arasında bulunan Avrupa puhu kuşunun yakalanması için gerekli izni verdi.

Belediye sözcüsü, kenti teyakkuza geçiren kuşun yakalanması için profesyonel bir avcının görevlendirildiğini söyledi.

Sözcü, puhu kuşunun yakalandıktan sonra geçici olarak hayvan barınma merkezinde tutulacağını belirtti.

Belediyeden yapılan açıklamada da kuş yakalanana kadar kent sakinlerine akşamları dışarı çıkarken yanlarında şemsiye bulundurmaları çağrısında bulunuldu.

Kuzey Hollanda Eyaleti'nde puhu kuşlarına sık rastlanmadığına işaret edilen açıklamada, söz konusu kuşun başka bir yerden kaçmış olabileceği kaydedildi.

HOLLANDALILARIN KABUSU

Puhu kuşu, Purmerend kentinde ondan fazla kişiyi pençeleriyle yaralamıştı. Kent sakinleri, saldırıya uğramamak için akşamları sokağa kask ve şapka takarak çıkmaya başlamıştı.

Hollanda Baykuş Vakfı, hayvanın bu alışılmamış tavrının, kafeste tutulduysa insanları yiyecekle bağdaştırmasından ya da çiftleşme sezonunun başlamasıyla artan hormon seviyesinden kaynaklanıyor olabileceğini açıklamıştı.

Dünyanın en büyük baykuş türlerinden Avrupa puhu kuşunun ağırlığı, üç kiloya, kanat açıklığı da 1 metre 80 santimetreye ulaşabiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...