O ülkede her gün en az 31 kişi AIDS oluyor

O ülkede her gün en az 31 kişi AIDS oluyor

Filipinler’de her gün en az 31 kişiye İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) bulaştığı bildirildi.

29 Eylül 2018, Cumartesi 14:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çin’in Şinhua ajansının haberine göre, Filipinler hükümeti verileri, ülkede her gün 31 kişinin HIV ile enfekte olduğunu ortaya koydu.

Sağlık Bakanlığı, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromuna (AIDS) yol açan HIV’in, ülke genelinde yayıldığı uyarısında bulundu. Sağlık Bakanı Francisco Duque, HIV ve AIDS’ten etkilenen Filipinlilerin sayısının "son birkaç yıl içinde büyük ölçüde arttığını" söyledi.

Duque, "Son 10 yılda, Filipinler’deki yeni HIV vakalarının görülme sıklığı günlük ortalama 1’den 31’e çıkmıştır. Ve bu rakam belgelenmemiş vakaları içermemektedir" dedi. Filipinler’in 2010-2016 döneminde yüzde 133 ile Asya-Pasifik bölgesinde görülen yeni HIV vakalarındaki en yüksek artış oranına sahip olduğuna işaret eden Duque, HIV ile mücadele çabalarını hızlandırma sözü verdi.

The Lancet dergisinde temmuz ayında yayımlanan ve uzman değerlendirmelerine yer verilen raporda, son yıllarda HIV ile mücadeleye sağlanan fonların ertelenmesinin, HIV’nin yol açtığı AIDS hastalığını kontrol altına alma çabalarını tehlikeye attığı ifade edilmişti.

Dünyada yaklaşık 37 milyon kişinin HIV taşıyıcısı veya AIDS hastası olduğu, her yıl 1,8 milyon yeni vakanın teşhis edildiği belirtiliyor. AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fransa’da son 24 saatte 43 bin 284 Kovid-19 vakası görüldü