Obama Beyaz Saray'da iftar verdi

Obama Beyaz Saray'da iftar verdi

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da yapılan geleneksel iftarını dün akşam verdi. ABD'deki Müslüman toplumun temsilcileri, farklı inançlara mensup liderler, seçilmiş yetkililer ve çoğunluğu Müslüman ülkelerden diplomatik camiayla bir araya gelen Obama, burada yaptığı konuşmada İsrail-Filistin gerginliğine değindi

16 Temmuz 2014, Çarşamba 09:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Obama, "Gazze’de ve İsrail’de gördüğümüz tablo yürek parçalayıcı. ABD’deki insanlar, orada olanları derinden önemsiyor ve nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair, aralarında ayrı fikirlerin de olduğu güçlü görüşler var ki bu Amerikan demokrasisinin parçası. Biz bu tartışmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Bu bizi daha güçlü kılıyor" diye konuştu.

Amaçlarının hem İsrailliler hem de Filistinliler için barış ve güvenliğin sağlanması olduğunu vurgulayan Obama,  hiçbir ülkenin, vatandaşlarına ayrım gözetmeden roketler fırlatılmasını kabul edemeyeceğini belirtti ve "Dolayısıyla, İsrail’in, Hamas’ın affedilmez saldırıları karşısında kendisini savunma hakkı bulunduğu noktasında çok net olduk. Aynı zamanda, hafifletmek için çok çalıştığımız Gazze’deki insanı krize ilaveten, Filistinli sivillerin ölmesi ve yaralanması bir trajedi. Bu nedenle de kim oldukları ya da nerede yaşadıklarına bakmadan sivillerin korunması gereğini vurguladık" dedi.

ABD’deki en büyük Arap-Amerikan sivil haklar kuruluşu olan Ayrımcılığa Karşı Arap Amerikan Komitesi, yemeğin öncesinde, ABD’nin İsrail’e desteğini gerekçe göstererek yönetimin ev sahipliği yaptığı tüm iftarlara boykot çağrısı yaptı.

Nafiz ALBAYRAK/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER KKTC'de orman yangını kontrol altında