Obama ve Öcalan'dan ortak mesaj

İmralı Adası'nda BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile görüşen Abdullah Öcalan heyet aracılığıyla bir mesaj yayınladı. Öcalan mesajında El-Kaide'nin İslama ihanet ettiğini söyledi. ABD başkanı Obama da El-Kaide için benzer cümleler kullanmıştı

14 Ekim 2013, Pazartesi 18:55
A A
Obama ve Öcalan'dan ortak mesaj

4 yıldır büyük bir çaba içerisinde olduğunu son bir yıldır başlattıkları çabanın büyük olduğunu belirten Öcalan mesajında şöyle dedi.

 "Yürüttüğümüz çalışmalar önemlidir. Büyük bir çaba ile yürüttüğümüz bu çalışmalar toplumu rahatlattı. Büyük zelzele dindi. Fakat büyük dağ gibi sorunlar önümüzde durmaya devam ediyor. Yürüttüğümüz bu çalışmaların formatı hatasıyla sevabıyla bir yılını tamamladı. Önerilerimi devlete yazılı ve sözlü olarak sundum. Anlamlı derin müzakereler için devletin tavrını bekliyorum. Ertelemeye tabi tutulması gereken ve sürecin hassasiyeti nedeniyle zaman kaybetmeden derinlikli müzakerelerin hayata geçmesi gerekir. Bu müzakere anlamlı ve sonuç alınan bir müzakere olmalıdır. Bir yıl içinde yasal herhangi bir zemin oluşmadığı gibi ne bir ret ne de bir ilerleme sağlanamamıştır. Süreç ile ilgili umudumu korumakla birlikte bu umudun hayal kırıklığına dönmemesi için tarihi çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum"

 OBAMA İLE AYNI MESAJI YAYIMLADI

 Abdullah Öcalan, İmralı'dan gönderdiği bayram mesajında ise özellikle El Kaide, El Nusra gibi islama ihanet içinde olan kesimlere karşı Diyarbakır'da Demokratik İslam Kongresi çağrısını yaptığını söyledi. ABD başkanı Obama da El-Kaide için benzer cümleleri kullanmıştı.

 Öcalan, "Bu kongre çalışmalarında Alevisi, Sünnisi ile tüm halkımızın derinlikli tartışmalar yürütmesi, kongrenin anlamlı kararlaşmalarla ve kurumsallaşmalarla sonuçlanması son derece önemlidir. Hz. Muhammet'in Medine şura çalışmaları örnek alınarak Şeyh Sait gibi tarihi kişiliklerin ruhuna uygun olarak bu çalışmaların yapılması önemlidir. Bu temelde tüm halkımızın Kurban Bayramını bir kez daha kutluyorum" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...