Obama'dan kadın muhabirlere ayrıcalık

Obama'dan kadın muhabirlere ayrıcalık

ABD Başkanı Barack Obama'nın yıl sonu basın toplantısı ilginç ve daha önce pek eşi benzeri görülmeyen bir detaya sahne oldu. Obama, yıl sonu basın toplantısında sadece kadın gazetecilere soru hakkı verdi

20 Aralık 2014, Cumartesi 09:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Obama, genelde basın toplantılarında en ön sırayı kaplayan, soruların çoğunu soran ve kendisiyle sık sık röportaj yapma imkanı da bulan televizyon kanalları muhabirlerine de bu sefer soru sorma hakkı vermedi. Obama toplantıda toplam 8 soru alırken, bu 8 sorunun sahibi de yazılı basından bayan gazetecilerdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bu hareketin kadın gazetecileri öne çıkarmak için kasıtlı olarak tasarlandığını belirtti.

Earnest, "Gerçek şu ki, ABD Başkanı’nı takip etmenin türlü zahmetine katlanan çeşitli haber haber kuruluşlarından çok sayıda bayan bulunuyor. Soru soracaklar listesi oluşmaya başlarken, Başkan’ın çok yakından takip edilen yıl sonu basın toplantısında bu gerçeği vurgulamak için eşsiz bir fırsata sahip olduğumuzu fark ettik" dedi.

Obama’nın bu hareketi sosyal medyada da geniş yankı buldu. Bazı basın mensuplarının, Obama’nın ABD-Küba ilişkileri ve Sony’nin "Röportaj" (The Interview) filmini vizyondan çekmesi gibi konularda "son derece samimi" yanıtlarına dikkati çekerek, "Soruları bayanlar sorduğunda basın toplantılarının ne kadar haber dolu geçtiğini görüyorsunuz" şeklinde Tweet mesajları attıkları görüldü.

Basın toplantısının bir diğer dikkat çeken yönü de Obama’nın daha önceki yıl sonu basın toplantılarına göre konu bakımından daha dar boyutlu geçmesiydi. Toplantıda uluslararası gündemde geniş yer kaplayan IŞİD’le mücadele, Irak, Suriye, İran, Rusya gibi konularda soru gelmemesi dikkat çekti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kaykaycı süper star: Sky Brown