Obama'ya büyük şok!

Obama'ya büyük şok!

Obama'nın en büyük hedeflerinden biri olan ve Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen sağlık reformu tasarısı yeniden oylanacak

25 Mart 2010, Perşembe 12:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD Başkanı Barack Obama'nın en büyük başarısı olarak gösterilen tarihi sağlık reformunda şok bir gelişme yaşandı. Bir usul hatası nedeniyle yalnızca 4 oyla kabul edilen tasarı tekrar oylanacak.

Söz konusu usul hatası, Temsilciler Meclisi'nden geçen tasarının Senato'daki kabul sürecinde fark edildi. Senato'da Demokrat çoğunluğun lideri Harry Reid'in sözcüsü Jim Manley, "Metni bloke etmek için saatlerce uğraşan Cumhuriyetçiler, Senato'nun prosedürüne uymayan iki küçük husus buldu, dolayısıyla  metni yeniden Temsilciler Meclisi'ne göndermemiz gerek" ifadesini kullandı.     

Manley, Senato tarafından hatalı bulunan maddelerin öğrenci kredileriyle ilgili olduğunu belirtti.

Demokratlar, ABD sağlık sisteminde son 40 yılın en büyük değişikliklerini içeren tarihi reform paketini Temsilciler Meclisi'ne 212'ye karşı 219 oyla kabul ettirmiş ve tasarı Salı günü Başkan Barack Obama'nın imzasıyla yasalamıştı.

Demokratlar, yaptıkları açıklamalarda, söz konusu usul hatalarının giderilmesinin ardından tasarının yeniden sorunsuz geçmesini beklediklerini söyledi.

OYLAMA SÜRECİ

Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın ardından Obama, yasayı imzalamış ve yeni reform yürürlüğe girmişti. Senato, yasa üzerindeki görüşmelerine Çarşamba günü başlamıştı.

ABD yasama sürecinde Senato ve Temsilciler Meclisi, tasarıları ayrı ayrı görüşüp kabul ediyor. Genellikle de yasama organının bu iki kanadından çıkan metinler farklı oluyor. 

Bu farklılığı gidermek için Temsilciler Meclisi ve Senato bürokratları bir araya gelip bir uzlaşma metni hazırlıyor ve her iki kanatta da tekrar oylamaya sokuluyor.

Ancak sağlık reformunda herhangi bir uzlaşma metni oluşturulmadı. Çünkü Temsilciler Meclisi, Senato'dan çıkan versiyonu oylamayı kabul etti.

Senato'daki Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nden geçen metinde bazı usul hatalarına rastladı ve bir dizi "düzeltme" önerisi getirdi. 

Söz konusu "düzeltmeler", tasarının Senato'da kabul edilen ilk versiyonu üzerinde. Dolayısıyla da Temsilciler Meclisi'nin mevcut değişiklik ve düzeltmeleri gözeterek, tasarıyı yeniden oylaması gerekiyor.

(Hürriyet)


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kıyıya vuran koronavirüslü ceset yüzünden tüm ülke karantinaya alındı