Obez insanların corona virüse yakalanma riski daha yüksek

Corona virüs zayıf akciğerleri ve zayıf bağışıklık sistemi olan insanları daha fazla etkiliyor. Aşırı kilo, göğüsteki kasları zorluyor ve nefes almayı önlüyor. Corona virüse yakalanan hastaların 3'te 2'sinin obez olması, virüsün obez hastaları daha çok etkilediğini ortaya koyuyor.

23 Mart 2020, Pazartesi 15:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüse yakalanan hastaların neredeyse 3'te 2'sinin obez olması dikkatlerden kaçmıyor. Uzmanlar, aşırı kilolu insanların corona virüsten ölme olasılığının yüksek olduğu konusunda uyarıyor. Corona virüs nedeniyle İngiltere'de yoğun bakım gören hastaların yüzde 63'ü aşırı kilolu, obez veya morbid obez olduğu belirtildi.

Çalışmalar, obez insanların sağlıklı insanlara kıyasla ciddi komplikasyonlara yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu ve gripten ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Şişman insanların kronik iltihabı vardır. Bağışıklık sistemleri, inflamasyonun hücrelere verdiği hasarı korumaya ve onarmaya çalıştıkça sürekli olarak zorlanıyor. Tüm enerjisini iltihaplanmaya karşı kullanmak, vücudun savunma mekanizmasının coronavirüs gibi yeni bir enfeksiyona karşı savunmasız hale getiriyor.

Göğüs duvarına karşı aşırı kilo, kasların derin bir nefes almasını ve vücudun etrafına oksijen gitmesini zorlaştırıyor.

Yeni corona virüs akciğerlere derinlemesine yayılarak ve pnömoni gibi komplikasyonlara neden olup obez hastaları öldürüyor.

Göğüs duvarına binen karşı aşırı kilo, derin nefes almayı ve vücuda oksijen yayılmasını zorlaştırıyor. Yeni corona virüs akciğerlere derinlemesine yayılarak ve pnömoni gibi komplikasyonlara neden olarak hastayı öldürüyor.

Obez insanlar ayrıca, basit nefes darlığından obezite hipoventilasyon sendromu (OHS) olarak bilinen ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden duruma gelene kadar değişen solunum problemlerinden muzdarip olabiliyorlar.

Bilim adamları yağ depolarının akciğerleri tıkadığına ve yeterince oksijen solumayı zorlaştırdığına inanıyorlar.Fazla kilo, diyafram ve akciğerlerin genişlemesini de zorlaştırıyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Açıkta satılan gıdalar corona virüs taşıyıcısı olabilir