Obezite tedavisinde mide balonu uygulaması: Mide balonuyla ne kadar kilo verilir?

Gün geçtikçe daha az hareket ediyor ve daha fazla fast food tüketiyoruz. Bu alışkanlıklar ne yazık ki ileride kilo ve obezite problemi olarak karşımıza çıkıyor. Kilo problemi olan insanlar son çare olarak obezite cerrahisini tercih ediyor. Mide balonu operasyonu ile kilo vermek mümkün hale geliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kamil Gülpınar, obezite tedavisinde mide balonu uygulamasını anlattı.

18 Mart 2020, Çarşamba 16:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mide balonu (intra gastrik balon) uygulaması yeme alışkanlığını değiştirmek, mekanik olarak doygunluk hissi vermek amacıyla uygulanan bir obezite tedavisi yöntemidir. Özellikle ameliyatı riskli olan obez hastalarda, ameliyat çekincesi olan obez kişilerde, hızlı kilo kaybı gerektiren acil durumlarda, geçici şişmanlık tedavisi gerektiren durumlarda, aşırı obez hastaların kelepçe ameliyatı öncesi ve cerrahi riskleri azaltmak için uygun bir obezite tedavi yöntemidir.

Bu işlem herhangi bir cerrahi gerektirmez, işlem süresi ortalama 30 dakikadır. İntra gastrik balon, uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Mide balonu, steril serum fizyolojik (tuzlu su) ile dolu yumuşak, iyi tolere edilen bir silikon balondan oluşmaktadır. İçi dolu mide balonu tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Genellikle sedasyon altında uygulanan balon, anestezi altında 6 ay sonra mideden çıkartılır. İşlem sonrasında hastalar hemen eve gidebilmektedir.


Mide balonunun avantajları neler?

Mide balonunun avantajları neler?

Mide balonu uygulamasında hasta tokluk hisseder. Diğer diyet programlarıyla olandan daha fazla kilo verilir. Tıbbi uzmanlardan oluşan bir ekip ile hastalar desteklenerek kilo kaybının sürdürülebilirliği sağlanır. Bu sayede hastalar cerrahi veya farmakolojik olmayan bir yaklaşımla kilo verebilir.

Bunun yanı sıra işlem sadece 6 aylık bir süre için geçerlidir. Bazı hastalar kısıtlayıcı prosedürlere uyum gösteremeyebilir. Özellikle başlangıç döneminde nadiren de olsa bulantı ve kusma görülebilir. Sıkı bir diyet ve egzersiz programı gerektirir.


Mide balonu kimler için uygun?

Mide balonu kimler için uygun?

VKİ 30 ile 70 arasında olan hastalar, cerrahi bir işlemi kabul etmeyen, geçici (en fazla 6 ay süren) bir tedavi isteyen, bu işlem için motivasyonu yüksek olan (beslenme önerilerini kabul eden ve psikolojik kriterleri karşılayan), aşırı tatlı yeme alışkanlığı ve aşırı yeme alışkanlığı olmayan, işlem sonrası takip programını ve midede geçici bir implantın bulunmasını kabul eden, reflü şikayeti olmayan, kötü kontrollü tip II diyabet hastalığı olmayan kişiler için uygundur.

Mide balonuyla ne kadar kilo verilebilir?

Mide balonuyla ne kadar kilo verilebilir?

Mide balonu uygulaması ile 15 ile 25 kilo arasında kilo verilebilir. Gerçekte, verilecek kilo miktarı talimatlara ve diyet programına ne kadar uyulduğuna bağlıdır. İşlemden üç hafta sonra, tıbbi önerilere uyularak haftada 3 saatlik fiziksel aktivite yapılması tavsiye edilir.

Mide balonu yerleştirildikten ve şişirildikten sonra daha çabuk tokluk hissedilir. Bu işlemden sonra yemek yavaş yenilmeli ve besinler iyice çiğnenmelidir. Tokluk hissettikten sonra yemeye devam edilmemelidir. Günde 3-4 öğün yemek tüketilmelidir. Yeterli miktarda proteinden zengin besin tüketilmeli ve proteinden zengin besinler her zaman ilk önce tüketilmelidir. Protein kas kütlesinin korunması ve yara iyileşmesi için önemlidir. Yemekler çeşitlendirilerek besin dengesizliği oluşması önlenmelidir. Yağ oranı düşük besinler tüketilmelidir. En az 2 litre gazsız ve kalorisiz içecek içilmelidir. Unutulmamalıdır ki mide balonunda başarı ancak, düşük kalorili besinlerin alımı ve çokça egzersizin birlikte uygulanmasıyla elde edilebilir.

Mine Bozkurt

mine.bozkurt@posta.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En hafiften en şiddetlisine kadar günden güne koronavirüs belirtileri