Obezite vergisi mi geliyor?

CNBC-e yayınına katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, obezite vergisi gelebileceği yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı

05 Kasım 2013, Salı 16:58
A A
Obezite vergisi mi geliyor?

Şimşek, İzmir İktisat Kongresi’nin ardından gündeme gelen Obezite Vergisi iddialarına yönelik şekillendirilen bir paket olmadığını ama Maliye'de bir fikir jimnastiği yaptıklarını söyledi.

Maliye Bakanı, hükümetin gelecek yıl sağlığa 75 milyar TL para harcayacaklarını da dile getirdi.

  

 
CNBC-e yayınına katılan Maliye Bakanı Şimşek,

Devamı için: http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/simsek-milli-piyango-en-gec-ocak-ta-ozellesir
Copyright © cnbce.com
AK Parti'nin Kızılcahamam ilçesinde bir otelde düzenlediği 21. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şimşek, yeni dönemde obezite vergisi gelebileceğine yönelik basında çıkan haberlerle ilgili bir soru üzerine, İktisat Kongresi'nde gündeme getirilen bu konunun sadece üzerinde çalıştıkları bir husus olduğunu söyledi.

Somut bir durumun olmadığını ifade eden Şimşek, "Yani somut bir şey yok. Dünya uygulamalarına bakacağız. Sadece bir ön çalışma. Dolayısıyla yarın öbür gün şu veya bu vergi gündeme gelecek, artacak şeklinde bir yaklaşım doğru olmaz. Sadece varsayı diye konuştu.

"Bu yönde bir takım trendler başladı"

"Nasıl bir uygulama olabilir" şeklindeki soru üzerine, Bakan Şimşek, şunları kaydetti:

"Bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde olsun, bazı diğer ülkelerde olsun bu yönde bir takım trendler başladı. Önemli olan içerik ve girdilere bakabiliriz. Yönetilebilmesi kolay olacak. Muhtemelen obeziteye yol açan bazı hammadeler var. Bazı girdiler var. Belki onlar üzerinden gidilebilir.

Ama dediğim gibi sadece ve sadece fikir jimnastiği yaptığımız konulardan bir tanesi. Somut bir şey yok, yapılmış bir çalışma yok. Yarın öbür gün pat diye yeni bir vergi gündeme gelmeyecek. Çevreyi koruma, insan sağlığını koruma noktasında tabi ki vergiler devreye girebilir. Enerji verimliliğini artıracak teşvikler, vergiler gündeme gelebilir. Henüz sadece ve sadece fikir jimnastiği düzeyinde somut bir şey yok."
Şimşek, İzmir İktisat Kongresi’nin ardından gündeme gelen Obezite Vergisi iddialarına yönelik şekillendirilen bir paket olmadığını ama Maliye'de bir fikir jimnastiği yaptıklarını söyledi. Maliye Bakanı, hükümetin gelecek yıl sağlığa 75 milyar TL para harcayacaklarını da dile getirdi.

Devamı için: http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/simsek-milli-piyango-en-gec-ocak-ta-ozellesir
Copyright © cnbce.com

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.