Obruğa düşen tilki kurtarıldı

Konya’da geçen ay oluşan 20 metre çapında, 30 metre derinliğindeki obruğa düşen yavru tilki, yoğun uğraşlar sonunda 3 gün sonra kurtarıldı. Yaklaşık 51 saat sonra kurtarılan tilki, daha sonra doğaya bırakıldı

09 Ekim 2018, Salı 12:50 Son Güncelleme:
A A
Obruğa düşen tilki kurtarıldı

Yeraltı sularının çekilip toprağın göçmesiyle meydana gelen yaklaşık 320 civarında irili-ufaklı obruğun bulunduğu Konya Karapınar’da geçen ay yeni bir obruk oluştu.

Ortasından patika yol geçen iki mısır tarlasında oluşan 20 metre çapında, 30 metre derinliğindeki obruğu görmeye gidenler, 3 gün önce obruğun içindeki tilkiyi fark etti.

Vatandaşlar yardım için belediye ve AFAD ekiplerine haber verdi. Bölgeye gelen belediye ve AFAD ekipleri, ekipman yetersizliğinden dolayı obruğun içindeki tilkiyi kurtaramadı. Bunun üzerine, tilkinin içine girip yukarı çekilmesi amacıyla belediye ekipleri obruğa yiyecek dolu kapan bıraktı. Ancak, su dolu obruğun kenarındaki toprak yığınının üzerinde mahsur kalan tilki, kapana gelmedi. Ardından tilkinin çıkması amacıyla obruğa ip ve merdiven salındı. Bu yöntemden de bir sonuç alınamayınca çalışmalar bugüne bırakıldı.

UYUŞTURUCU İĞNE ATILARAK KURTARILDI

Tilkiyi kurtarmak için bugün sabah saatlerinde, Konya İl AFAD Müdürlüğü’nden ekip geldi. Ekip, vinç yardımıyla obruğa bot indirdi. Ardından Doğa ve Milli Parkları Koruma Bölge Müdürlüğü’nden 1, AFAD’dan da 2 olmak üzere 3 kişi obruğa indi. Gürültüden ürken tilki kaçıp obruğun kenarlarına tırmanmaya başladı.

Ekipler, tüfekle uyuşturucu iğne atarak tilkiyi yakaladı. Boynuna halka geçirilen tilki, özel torbaya konulup obruktan çıkarıldı. Sağlık kontrolünden geçirilen tilki, uyuşturucu iğnenin etkisi geçtikten sonra doğaya bırakıldı.

DHA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.