Öcalan 3 şart koşmuş!

İmralı Adası'nda dün Abdullah Öcalan ile görüşen Mehmet Öcalan, ağabeyinin görüşmede çözüm sürecinin son bir yıllını değerlendirdiğini ve müzakereye hazır olduklarını, bu konuda kendisi ile görüşen devlet heyetine içeriğini açıklamadığı 3 şart koşup yanıt beklediğini söyledi

19 Kasım 2013, Salı 17:02
A A

Mehmet Öcalan, pazartesi günü İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile görüşen Mehmet Öcalan, görüşmenin detaylarını anlattı. Öcalan, görüşmede, ’Çözüm sürecinin’ bir yılının değerlendirdiklerini, sürecinin başarıya ulaşması için müzakereye geçilmesi ve bunun yasal altyapısının hazırlanması gerektiğini söylediğini ifade etti. Mehmet Öcalan, şöyle dedi:

"Ağabeyim, çözüm süreci konusunda üstüne düşeni yaptığını söyledi. Kendisi ile adada görüşen son devlet heyetine 3 şart veya öneri sunduğunu, bunların yanıtını beklediğini söyledi. Abdullah Öcalan, müzakereye hazır olduklarını ve yasal zeminin hazarlanması ile yeni bir aşamaya geçeceklerini söyledi."

Mehmet Öcalan, İmralı’daki görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Irak’daki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin iki günlük Diyarbakır ziyaretlerini de konuştuklarını ancak, görüşlerini şimdilik açıklamak istemediğini anlattı.

Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın yerel seçimlerle ilgili de konuştuğunu özellikle siyasi partide kullanılan eşbaşkanlık sistemi üzerinde durduğunu ifade etti. Öcalan’ın BDP tüzüğünde yer alan milletvekili ve belediye başkanlarının iki dönemden fazla görev alamayacakları ile ilgili konunun da gündeme geldiğini söyleyen Mehmet Öcalan, "Öcalan, belki 2-3 kişi hariç diğerleri bu kurala uymalıdır dedi. Yoksa birinin sürekli seçilmesi demokratik olmadığını ifade etti" dedi.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.