Öcalan: Çözüm de, çatışma olasılığı da devrede

BDP ve HDP heyetiyle bugün İmralı'da görüşen Abdullah Öcalan, "Dönem karakter değiştiriyor, her an derinlikli çözüm imkanları da çatışma olasılıkları da devrededir" dedi.

26 Nisan 2014, Cumartesi 22:23
A A

BDP-HDP heyeti İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüştü.

Görüşmeye ilişkin  yapılan açıklamada, Öcalan'ın  çatışma olasığının ortadan kalkması için, hükümetten adım atmasını istediği belirtildi.

Öcalan mesajında Eve Dönüş Yasası'nın da önemini vurguladı, "Hükümet silahlı güçlerin topluma karışmasını istiyorsa yasal çalışmaları hızlandırmalı" ifadesini kullandı.

Açıklamada, Öcalan'ın sürece ilişkin şu değerlendirmelerine de yer verildi:
"Dönem karakter değiştiriyor. Her an derinlikli çözüm imkanları da çatışma olasılıkları da devrededir. Özellikle hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir. Çok zorlanmama rağmen süreci bugüne taşımaktan pişman değilim. Hatta çok önemli buluyorum. Süreç Türkiye'nin derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamlesine en önemli katkıyı sunacak bir yetkinliktedir. Tüm tarafları bu temelde üzerilerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Eğer siyasi iktidar silahlı güçlerin topluma dönüş yapmasını istiyorsa gereken yasal çalışmaları hızla hayata geçirmek zorundadır. Dönüş yasası dahil olmak üzere tüm yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması tarihi önemdedir."

Görüşmenin üç saat sürdüğü belirtilen açıklamada, Öcalan'ın yerel seçim sürecinde katkı sağlayan, destek sunan, çalışmalarda aktif rol alanlara teşekkür ettiğini bilgisi yer aldı.

1 MAYIS MEKTUBU

Bütün emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Öcalan'ın, o güne yönelik kapsamlı bir mektup yazdığı aktarılan açıklamada, bu mektubun 1 Mayıs'tan önce emekçilere iletileceği vurgulandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.