Öcalan İmralı'ya kimleri istedi?

İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüşmesi sonrası mesaj getiren Mehmet Öcalan, ikinci görüşme için de ipuçları verdi. Öcalan'ın açıklamaları eşbaşkanları işaret ettiği şeklinde yorumlandı

18 Şubat 2013, Pazartesi 17:55
A A
Öcalan İmralı'ya kimleri istedi?

İmralı'ya ikinci heyetten önce Abdullah Öcalan'ın kardeşi gitti. Mehmet Öcalan bu sabah Gemlik'ten deniz yoluyla İmralı Adası'na geçti.

Jandarmadaki işlemlerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Öcalan, aile görüşünü yaptıklarını ve görüşmede diğer konuların da gündeme geldiğini belirterek, "Bu süreç üzerine şunu diyebilirim; sürecin ilerlemesi için en kısa dönemde eşbaşkanların bulunduğu bir heyetle oraya gidilmesi gerekiyor. Yoksa kamuoyuna veya Kandil gerekiyorsa Kandil’e, bu mesajlar kuşlarla gitmez. Eğer gidilirse insanlarla gidilir. Bir an önce bir heyetin ya eşbaşkanlar, ya bir heyetin oraya gitmesi çok gereklidir ve çok önemlidir. Fazla ayrıntılara girmek istemiyorum" diye konuştu.
İkinci heyetin gidişi bu hafta gerçekleşir mi sorusu üzerine Mehmet Öcalan, "Bilmiyorum. Bunu devlet bilir, hükümet bilir. Biz bu konuları bilemiyoruz. Biz aile hakkımızı kullandık görüşümüzü yaptık" dedi.

Gazetecilerin, "Peki sizden bir mesaj iletmenizi istedi mi?" sorusuna da Öcalan, "Eğer süreç ilerleyecekse ikinci bir görüşün olması gereklidir. Bazı mesajlar bazı yerlere gidecekse bu kuşlarla gitmez, insanlarla gider" dedi.

EŞ BAŞKANLARIN GİTMESİ DAHA ÖNEMLİ

Öcalan, "Görüşmede ikinci ziyaret için bir isim söyledi mi?" sorusu üzerine de şöyle konuştu:

"İsimler konusuna girmedik ama gidilmesi gereken ve süreç ilerleyecekse eşbaşkanlar gidilirse daha demokratik halde tartışılır ve konuşulur. Yani herkes taktim olabilir. Belki belli bir heyetle gidilebilir. Ama eşbaşkanların gitmesi topluma göre daha önemli ve daha gereklidir. Herkesin bu sürece katkı sunması gereklidir. Mazerete gerek yok, iş yapmaya gerek var. Basın görevini yerine getirse bu süreçte daha faydalı olur"

Mehmet Öcalan ve diğer mahkum yakınları daha sonra otomobille Gemlik’ten ayrıldı.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Otomobil eczaneye girdi